Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /var/www/vhosts/egobilisim.com/httpdocs/_class/fonksiyon.php(1) : eval()'d code on line 638
Sosyal medya reklamları
Telefon
WhatsApp
Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Alışkanlıklarımızın değiştiği ve bilgi tüketiminin olanca hızıyla gerçekleştiği günümüzde en çok sorulan konulardan biri ‘Dijital Medya Nedir?’ sorusudur. Herkesin kendine göre yorumladığı ve bir anlam kattığı dijital medya, genel anlamı ile hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran ögelerden biridir.

Yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği dijital platformlara verilen genel isimdir.

Sosyal Medya içeriklerden oluşur. ‘Her bilgi bir içerik, her içerik bir kaynaktır…’ İnsanların birbirleriyle olan iletişimini de, markaların müşteri kitleleriyle olan iletişimini de sundukları içerikler belirler. Geleneksel mecralardan farklı olarak yaşayan bir platformdur. Gazete, Tv ve diğer mecralardan en büyük farkı eş zamanlı bilgi paylaşımıdır. Burada çift yönlü bir iletişim söz konusudur.

Dijital Medya’yı doğru kullandığınız takdirde pazarlama açısından her daim etkili hale getirebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki sosyal medya pazarlamasının, geleneksel pazarlama aktivitelerinden 10 kat daha getirisi bulunuyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’lık bölümü Instagram, Facebook, Linkedin, Twitter ve Snapchat gibi platformlardan birini mutlaka kullanıyor. Bu seviyede yüksek kullanıcıya sahip platformlar aracılığıyla belirlenen hedef kitleye ulaşmak ve hitap etmek firmalar için çok önemlidir.

Herkese hitap etmeye çalışmak, çalışmalarınızı ve reklamlarınızı heba etmekten başka bir anlam taşımaz. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişiye organik ya da reklamla kendinizi göstererek en verimli sonucu elde etmek, başarınızı sürdürülebilir hale getirecektir. Bu bağlamda Lokasyon, İlgi Alanı ve Davranış özellikleri ön plana konarak firmanızın hedef kitlesi belirlenmelidir.

Rekabet etmek istiyorsak en az üç sosyal ağı dijital dünyamıza dahil eklememiz gerekir. Hangi sosyal ağları kullanmanız gerektiğini anlamak için detaylı sektör analizi yapmalıyız. Örneğin LinkedIn gibi business bir mecra her sektörde aktif olarak kullanılmamaktadır. Ancak Facebook kullanımı yerelden başlayarak ulusal tüm markalar tarafından kullanılmaktadır.

Kaliteli içeriklerle oluşturulan paylaşımlarda hedef kitle ile olan erişim ve etkileşim oranının çok yüksek seviyede arttığı belirlenmiştir. Konseptlere dayalı, popüler, duygulara hitap edici, rakamlardan beslenen, eğlenceli, bilgiye dayalı, en önemlisi de görseliyle bütünleşen paylaşımlar oluşturarak sosyal medyada boy göstermelisiniz.

Hazırlanan içerik ve içerikle birleşen görsellerin bir arada maksimum performansla ilerlemesi için planlı bir şekilde hazır bulundurulması gerekmektedir. Bu sayede sosyal medya üzerinde real time olarak aktif olabilir ve müşteri diyaloglarını yüksek seviyede tutmanızı sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya üzerindeki etkileşimi ve erişimi arttırmak için sahip olduğumuz en iyi araçlardan birisi de görsellerdir. Görsel kullanımı en az içerik kadar önemlidir. Fakat sadece bu yeterli değildir. İnsanların tercih ettiği görseller incelendiği zaman gülünç, harekete geçirici, ilham verici görseller ve infografiklerin etkileşimleri arttırdığı için daha sıklıkla kullanıldığı görülmüştür.

Sosyal medyada postlarınızı yayınlarken en az ve en fazla post yayınlamanın arasındaki dengeyi dikkatli analiz etmek gerekmektedir. Bunun içinde farklı sıklıklarla örneğin günde 1 kere, 3 kere veya 5 kere post yayınlamak için hangisinde takipçiler için en iyi etkileşim olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sayfayı beğenmekten vazgeçen ve takipten çıkan çok sayıda takipçiniz olduğunu görebilirsiniz.

Sosyal medyada marka bazlı en çok ses getiren paylaşımlar, aktif olarak gündem takibi yapanlar tarafından yapılmaktadır. Sosyal medya kullanıcısının gündemi anlık olarak değişmekte olup bu gündemi yakalamalı, planlı paylaşımlarınızın yanında real time paylaşım yapmalısınız.

Sosyal medya yönetiminize yön verecek en önemli aşamalardan bir tanesi de İstatistik’lerdir. Özellikle Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden elde edebileceğiniz detaylı verilerle paylaşımlarınıza daha iyi şekil verebilirsiniz. Bu istatistikler sayesinde dijital kampanyalar oluşturabilir, reklamlarınızda hedef kitlenizi daha net olarak seçebilirsiniz.

Sosyal medya platformları üst düzeyde gerçekleştirdikleri Kullanıcı Deneyimleri (UX)çalışmaları sayesinde elde ettikleri verilerle bünyelerine yeni özellikler eklemeye devam etmektedirler. Her yeni özellik kullanıcılar için yeni bir trend özelliği taşıdığı için firmalar da bu trendler arasında yer almalılardır.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU