Telefon
WhatsApp
Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar
Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar

Youtube üzerindeki görünürlüğü artırma çalışmaları yapmak, videolarınızın daha fazla izlenmesini ve ulaştığınız hedef kitleyi daha da büyütmenizi sağlar. Tabii ki buradaki etkileşimlerinizin artması video çalışmalarınızdan alacağınız geri dönüşümleri de artırmanızı sağlayacaktır. Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için de yapabileceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu rehberimizde de bu çalışmaların üzerinde durcağız.

Hedeflerinizi belirleyin

Öncelikle Youtube üzerinde ne tür içerikler yapacağınızı ve bu kanal üzerinden ne tür geri dönüşümler elde etmek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü buradaki itibar yönetimini yaparken bu hedefler üzerinde durulması gerekir.

Hedeflerinizi belirlerken hangi anahtar kelimeler ve hedef kitleler üzerine yoğunlaşacağınızı, videolarınızda etkileşim odaklı mı yoksa geri dönüşüm odaklı mı olacağınız üzerinde karar vermeniz bir hayli önemlidir. Youtube üzerindeki çalışmalarınızda birden fazla amacınız da olabilir. Ancak ilk etapta bu iş için bir ekip yönlendirme şansınız yoksa, hedeflerinizi küçük tutmak ve adım adım bu çalışmaları artırmak daha doğru olacaktır. Çünkü bu hesabın doğru yönetilmesi oldukça önemlidir. İtibar yönetimi yapmak ve doğru içeriklerle hedef kitlelere ulaşmak için belli bir zaman ve emek gerekecektir.

Hedeflerinizi belirlerken, hesabınız için bazı alt limitler belirlemeniz ve bu limitlere ulaşmak için ne tür çalışmalar yapacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Bu ekstra çalışmaları da yazının devamında ele alıyor olacağız.

Hedefleriniz arasında Youtube üzerinde ekstra yönlendirme trafiği oluşturmak da bulunabilir. Youtube hesabınızı kendi e-ticaret sitenizle ilişkilendirdiğinizde videolar üzerinden sitenize yönlendirme linkleri vererek, sitenize ekstra trafik çekebilirsiniz. Bu durumda da sitenize ekstra trafik çekmek için ne tür çalışmalar yapabileceğinizi de düşünmeniz gerekir.

Video içerik takvimi oluşturun

Videolar da içerik pazarlamanın alt çeşitlerinden biridir ve bu sebeple de içerik pazarlamadaki stratejilerde uygulanan adımları videolarda da uygulamak doğru bir yaklaşım olur. Videolarınızda sürekliliği sağlamak, farklı konulara değinmek ve herbir video için hazırlık süreci oluşturmak için bu takvimleri oluşturmak gerekiyor.

Takvimlerinizi oluştururken şunlardan yararlanabilirsiniz.

  • Anahtar kelime araştırması yapın
  • Arama sorgularını inceleyerek, kullanıcıların ne tür aramalar yaptıklarını araştırın.
  • Sezonluk ve dönemsel trendleri araştırarak, bu konular üzerine içerik başlıkları oluşturun.
  • Prodüksiyon ve video üretimi için neler yapabileceğinizi belirleyin.

Bu çalışmaları yaparak, içerik takvimi konusunda bir takım konu başlıkları çıkartabilir ve konuları farklı kategorilere ve konseptlere ayırabilirsiniz. Böylelikle üzerinde çalışacağınız içeriklerle ilgili ön çalışmalarınızı yapmış olursunuz.

 

Video üretiminde dikkat edilmesi gerekenler

Video üretimi yaparken de bir takım konulara özellikle değinmek gerekiyor. Video içerik üretimlerini şirket içinde yapabileceğiniz gibi bu işleri freelancer ya da ajanslara da yönlendirebilirsiniz.

 

Video prodüksiyonu yapmadan önce hangi video içeriklerinin sizin daha uygun olduğunu bulmanız ve bu video türlerine göre kaç farklı video içerik üretebileceğinizi araştırmanız gerekiyor. Böylelikle size geri dönüşüm sağlayacak içerik türlerini belirleyerek, video üretimlerinizi bu konular üzerinde yoğunlaştırabilirsiniz.

Kendi video içeriklerinizi üretirken de video seçimi, ışık kullanımı, arka plan seçimi, ürün konumlandırması ve konsept oluşturma gibi detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazı serimizi okuyabilirsiniz.

 

Video üretimini yapmak için aynı zamanda bir takım yazılımlara ihtiyacınız olacak. Videoları düzenlemek için farklı yazılım ve programlar kullanmanız gerekiyor. Mobil cihazlarla video çekimleri yapabileceğiniz gibi video düzenlemelerinizi de mobil cihazlardan yapabilirsiniz. Aşağıdaki rehberimizde de video düzenlemesi yapabileceğiniz mobil araçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Her video sayfasını optimize edin

Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapmanız gereken en önemli adımlardan biri de video sayfalarının optimizasyonunu yapmak. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak, doğru başlıkları kullanmak, video açıklamaları oluşturmak ve yönlendirme linkleri koymak bu aşamada oldukça önemli. Youtube üzerinde videoların indekslenme ve listelenmesiyle ilgili detaylı bilgiler edinmek için aşağıdaki rehberlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

Video içeriklerin farklı kanallarda paylaşımı

Video görünürlüğünüzü etkileyen faktörlerden biri de etkileşim oranları oluyor. Kullanıcıların videoyu beğenmesi, videoya yorum yapması ve içeriklerle etkileşim içinde olması görünürlüğünüzü doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple de videolarınızın farklı platformalar üzerinde de paylaşmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Video içeriklerinizi kendi siteniz üzerine ekleyebileceğiniz gibi, diğer sosyal medya hesaplarınız üzerinde de bu içerikleri paylaşarak, videoların görüntülenme ve etkileşim oranlarını artıracak çalışmalar yapabilirsiniz.

Videolarınızı kendi siteniz üzerine eklediğinizde otomatik oynatma özelliğini kapatmanız gerekir. Çünkü kullanıcılar bu video içerikleri çok fazla izlemek istemeyebilirler ve bu sebeple de video izlenme süreleriniz çok kısa olacağı için istatistik verilerinizi olumsuz etkilenecektir. Videoların üzerine tıklandığında oynama ayarını aktive ettiğinizde, videoyla gerçekten ilgilenen kişiler bunları izleyeceği için istatistik verilerinizde de değerleriniz artış gösterecektir.

Veri analizlerinizi yapın

Videolarınız üzerinde veri analizleri yapmanız da ilerleyen zamanlardaki stratejileriniz için önemlidir. Videoların izlenme oranları, videolara yapılan yorumlar, videoların ne kadar izlendiği, demografik bilgiler gibi birçok detaya Youtube’un kendi analitik sayfası üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

 

Bu verileri analiz ederek içeriklerinizin nasıl tepki çektiğini ve hangi içeriklerin kullanıcıların daha fazla ilgisini çektiğini görebilirsiniz. Böylelikle de içerik türleriniz üzerinde çalışmalar yaparak, etkileşim oranlarınızı daha fazla artırmaya yönelik videolar hazırlayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU