Telefon
WhatsApp
Yıl sonu indirim döneminde depo yönetimi ipuçları
Yıl sonu indirim döneminde depo yönetimi ipuçları

Yıl sonu indirim döneminde e-ticaret firmalarının özellikle dikkat etmesi gereken konulardan biri de depo yönetimi. Depo yönetimini doğru bir şekilde yapmak, ürün stoklarının kontrolünü sağlamak ve siparişlerin doğru bir şekilde yönetmek, yoğun geçebilecek yıl sonu indirim dönemini en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olur. Bu dönemde depo yönetimi yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken konuları da burada sizinle paylaşıyoruz.

İndirimdeki ürünlerin stok bilgilerini güncelleyin

İndirime girecek olan ürünlerinizin stok bilgilerini güncelleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için deponuzda ürünlerin stok adetlerini sayabilir ve sisteminizde bu bilgileri güncelleyebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı daha kontrollü yaparken, indirimdeki ürün adedinizi de belirlemiş olursunuz.

Raf düzeninizi iyi bir şekilde oluşturun

Siparişlerin deponuzdan hızlı ve kolay bir şekilde çıkabilmesi için raf düzeninizi doğru ve etkin bir şekilde hazırlamanız oldukça önemli. Ürünleri farklı kategorilere ayırmanız ve karışma ihtimali olabilecek ürünlerinizin raflarını birbirlerinden ayrı bir şekilde düzenlemelisiniz. Yoğun geçecek bir dönemde sipariş karışıklıklarının yaşanmaması için raf düzenlerinizin doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Ürün isimlendirmelerinizi ve barkodlarınızı kontrol edin

Siparişlerin karışmaması ve depodan ürünlerin çıkışının kolay yapılabilmesi için ürün isimlendirmelerini doğru ve anlaşılır bir şekilde yapmanız gerekiyor. Depodaki çalışanlarınızın siparişleri hazırlarken, bu isimlendirmeleri kolay bir şekilde anlayarak takip edebilmeleri gerekir.

Ürün isimlerinin yanı sıra barkod sisteminizin de verimli bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Otomasyon yazılım ve sistemler kullanıyorsanız, bu barkod sistemleri sayesinde ürünlerinizi daha kolay bir şekilde siparişe hazır hale getirebilirsiniz. Bununla beraber kargo için de barkod sistemini kullanıyorsanız, siparişlerin doğru adreslere ulaşmasını sağlamak için barkod sisteminizi gözden geçirerek, sistemin sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız.

Stok alt limitlerinizi belirleyin

Yıl sonundaki satışlarınızın sürekliliğini sağlamak için stok alt limitlerinizi belirlemeniz, elinizdeki stok adedini korumanıza yardımcı olur. Özellikle çok satan ve ilgi gören ürünlerdeki stok adetlerinizi yüksek tutmanız, yıl sonu satışlarınızda stokta ürün kalmama durumunun önüne geçer. Stok alt limiti, stoğunuzu yenilemek için koyduğunuz alt adet limitidir. Örneğin günde 5 adet satılan bir ürününüz varsa stok alt limitinizi 35 olarak belirlemeniz, 1 haftalık bir telafi süresi sağlar.

Bu süreç içerisinde ürünlerinizi yeniden tedarik edebilirsiniz. Ürün tedarik süreci 1 haftadan uzun sürüyorsa, bu durumda stok alt limitinizin daha yüksek olması ve tedarik süreciniz boyunca satışlara devam edebilmenizi sağlayacak şekilde olmalı.

 

Hızlı paket ve sipariş hazırlama planlarınızı yapın

Tüketiciler yıl sonu indirimlerinin yanı sıra yılbaşı için hediye siparişleri de verebilirler. Yoğun geçecek bir dönemde siparişlerin deponuzda hızlı bir şekilde hazırlanması ve kargoya hazır hale getirilerek, kargoya gönderilmesi gerekir. Bunun için deponuzda gerekli altyapı çalışmalarını hazırlayarak sipariş hazırlama süreçlerini kısaltacak önlemler almalısınız.

Öncelik sıranızı belirleyin

Depo ve stok yönetimi konusundaki önceliklerinizi de belirlemelisiniz. İndirim döneminde özellikle öne çıkartacağınız ürünlere ve satılma ihtimali yüksek olan ürünlerinizi belirlemeniz ve bu ürünlere deponuzda kolay erişim sağlayarak, siparişlerin hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlamalısınız.

İadelere hazırlıklı olun

Hiçbir e-ticaret sitesi ürün iadesi olmasını istemese de herhangi bir sebepten ötürü tüketiciler ürünleri iade edebilir. Bu nedenle de deponuzda iade ürünler için yer oluşturmanız, iade maliyetlerine hazırlık yapmanız ve iade yönetiminin nasıl yapılacağı ile ilgili planlarınızı hazırlamalısınız.

Stoklarınızı yenilerken, sipariş adedi ile teslim aldığınız ürün adedini karşılaştırın

Yıl sonu indirimleri için yeni siparişler alıyorsanız, sipariş edilen ürün adedi ile teslim aldığınız ürün adetlerini de karşılaştırmalısınız. Böylelikle eksik ya da fazla adetli ürün gelmesi durumunda gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU