Telefon
WhatsApp
Yeni Nesil Web tasarımlarını etkileyen sanat akımları
Yeni Nesil Web tasarımlarını etkileyen sanat akımları

Yeni Nesil Web tasarımlarını etkileyen sanat akımları

Modern web tasarımı dünya tarihinin en etkili sanat akımlarının bazılarından etkilenmiştir. Gözümüze güzel görünen tasarım unsurları, geçmişin büyük sanat akımlarının yansımalarını taşır. Modern web tasarımının kendine ait yeni ve önemli bir biçim olduğunu kabul etmekle birlikte insanlık tarihinin yüzyıllardır ürettiği yaratıcılık ve sanatsal dehadan izler taşıdığını gözlemlemek mümkündür.

Yaratıcı bir web sitesi gördüğümüzde, modern web tasarımının kökenlerinin göz önünde bulundurmak önemlidir. Yeni ilhamlar için her zaman geçimişin sanat akımlarından yararlanılabilir. Yeni akım web tasarımı üzerinde en büyük etkiye sahip olan hareketler farklı zaman dilimlerinden geliyor, ancak kolektif etkileri inkar edilemez. En çok etkileyen 3 akım ise Pop Art akımı, Bauhaus akımı ve Rönesans. Hiç kuşku yokki empresyonizm’in renk eşleşmesinden, Kubizm’den ilham alan çizgiler gibi pek çok akımın etkisi de vardır.

pop art tasarımPop Art
Pop Art Hareketi'nin etkilerinden biri ustaca renk kullanımıydı. Her yerde ilham verici eşleşmeler görüldü. Bu teknik, logolarının öne çıkmasını isteyen modern şirketler tarafından taklit edildi. Bazı markaların logosunda bunun harika örneklerini bulabiliriz. Renklerin birbirlerine mükemmel tamamlamarı ile pürüzsüz ve temiz çizgiler, hoş ve minimalist. Güzel ve anında tanımlanabilir bir simge için mükemmel örnekleri tüm büyük markaların logolarında görebilirsiniz.

Pop Art Hareketi, yepyeni bir deneyim yaratmak için ürünleri, reklamları ve gündemi yüksek sanat konseptleriyle harmanlar. Modern web ve logo tasarımına etkileri büyüktür. Konu malzemesinin ve rengin kullanımına bakıldığında eşsiz ve güzel web siteleri oluşturmak için ilham olabilir.

 

bauhaus tasarımBauhaus Akımı
Bauhaus Hareketi'nin yankılarını, temiz, sade, başarılı ve yenilikçi web sitelerinin bazılarında görebilirsiniz. . Bauhaus Hareketi, beklenmedik şekillerde güzelliği ve işlevselliği birleştirmekle ilgiliydi. Bir araya gelmeyen materyallerle oynayarak izleyiciyi şaşırtmaya ve memnun etmeye çalıştılar.

Modern web tasarımı başarısını Bauhaus Hareketi'ne borçludur. Geçmişin ustaları olmasaydı, modern tasarım için bir plan olmazdı. Etkili web tasarımı, estetik açıdan hoş bir görünümü kullanıcı dostu işlevsellik ile birleştirir. Web siteleri hem davetkar hem de tamamen sezgisel olmalıdır. Özellikle şimdi, akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla insanlar, kısa sürede ihtiyaç duydukları bilgileri alan güzel ve kullanımı kolay bir web sitesi ile karşılanmayı bekliyorlar.

 

rönesansRönesans
Altın sanat çağı Rönesans’ın yenilikçi ustaları dünyaya bakış açımızda devrimler yarattıları. Rönesans sanatçıları, perspektif kullanımını yaratma ve yaygınlaştırma, başyapıtlarına gerçekçi unsurlar verme, çalışmalarını benzersiz ve akılda kalıcı hale getirme konularında büyük önem kazanmıştır. Web tasarımı, belirli öğelerin iki boyutlu ekrandan atlamasını sağlamak ve potansiyel müşterilerin akıllarına ve hatıralarına kendilerini gömmek için yoğun bir şekilde perspektif üzerine kuruludur. Her şeyden çok, perspektif tekniği bildiğimiz gibi sanatın temel taşıdır.

 

Web tasarımı göreceli olarak oldukça yeni bir sanat biçimi olabilir, ancak kökleri eskidir ve ünlü ve dehası tekniklere ve sanat dünyasının en büyük düşünürlerinden ve yaratıcılarından bazılarının düşünme yöntemlerine dayanır! En başarılı web sitelerinden ve markalardan bazılarına bakın; Pop Art Hareketi, Bauhaus Hareketi ve hepsine dahil olan Rönesans unsurlarını bulacaksınız!

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU