Telefon
WhatsApp
Varış sayfalarınızın (Landing Page) geri dönüşümlerini artırmanızı sağlayacak ipuçları
Varış sayfalarınızın (Landing Page) geri dönüşümlerini artırmanızı sağlayacak ipuçları

E-ticaret sitelerinde geri dönüşümleri etkileyen ve ziyaretçilerin site üzerinde geçirdikleri süreyi ve site üzerinde yaptıkları alışveriş oranlarını artıran faktörlerden biri de iyi hazırlanmış Landing Page, yani Türkçesiyle varış sayfalarıdır. Varış sayfaları üzerinde yapacağınız düzenlemeler, bu sayfaların genel tasarımları ve sayfaların içerikleri, varış sayfalarının etkinliğini artırırken, daha fazla geri dönüşüm de elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu rehberimizde de varış sayfaları tasarımlarında kullanabileceğiniz bir takım ipuçlarını paylaşacağız.

Güçlü ve dikkat çekici bir başlık

Varış sayfanızın ilgi çekici olması gerekir. Bu sebeple de sayfa başlığınızı belirlerken özellikle dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar site üzerinde gezinirken ya da verdiğiniz reklamlar sonrası bu sayfaya geldiklerinde, ilk öncelikle bu başlığa dikkat edeceklerdir.

Kolay navigasyon

Bir ürün ya da hizmeti öne çıkartmak istediğiniz ya da bir kampanyayla ilgili duyurular yapacağınız varış sayfalarınızda navigasyonun kolay olmasını sağlamalısınız. Ziyaretçiler bu sayfa üzerindeki içerikleri rahat bir şekilde okuyabilmeliler ve dikkatleri dağılmamalı. Çok fazla görsel kullanmak ya da karmaşık tasarımlar yapmak, sayfanın rahat bir şekilde incelenmesini zorlaştırır.

Listelere yer verin

Varış sayfası üzerinde ilgili konunun yararlarını, faydalarını ya da tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünü anlatırken ya da uzun ve önemli bilgiler verirken, bunları listeler halinde vermeye özen gösterin. Paragraf halinde bunları vermek okunmayı zorlaştırırken, listeler halinde bu bilgileri vermeniz içeriklerinizin daha kolay anlaşılmasını sağlar.

Tasarımınızda boşluklardan yararlanın

Flat Design tasarımların önemli öğelerinden biri de boşluklardan yararlanmaktır. Sayfa içerisindeki öğeleri birbirine çok yakın koymanıza gerek yoktur. Bu öğeler arasında boşluklar bırakarak, beyaz alanları öne çıkartın. Öğelerin birbiriyle çok iç içe olması kafa karışıklığı yaratırken, okunmayı da azaltır.

Görsellerden yararlanın

Varış sayfalarında görsellere yer vermeniz de önemlidir. Özellikle bir ürün tanıtımı yaparken, metinlerle anlatamayacağınız bilgileri görsellerle verebilirsiniz. Görselleri doğru bir şekilde kullanmanız, ürününüzü çok daha iyi bir şekilde öne çıkartmanıza yardımcı olur.

Form ve butonlarınızı sayfanın üst tarafında konumlandırın

Varış sayfalarınız üzerinde form ve buton kullanmayı düşünüyorsanız, bunları sayfanın üst bölümünde konumlandırmanız gerekir. Kullanıcılar sayfayı aşağıya kaydırmadan bu form ve butonlara ulaşabilmeliler. Başka bir deyişle sayfaya ilk girildiğinde bu form ve butonların görünmesi, bunlardan alınacak geri dönüşümlerin de artmasını sağlar.

Hedef kitlenize uygun bir dil kullanın

Varış sayfanız üzerindeki metinlerinizi, başlıklarınızı ve mesajlarınızı oluştururken, hedef kitlenize hitap edecek bir dil kullanmaya özen gösterin. Kullandığınız ifadeler, mesajlarınızı anlatış biçiminiz, kullandığınız dile göre değişiklik göstereceği için, hedef kitlenizi odak noktasında tutmanız oldukça önemlidir.

İlgili konunun tüketicilere faydalarına odaklanın

Ziyaretçiler bir sayfayı ziyaret ettiklerinde; “Bu sayfada benim için ne var?” sorusunu soracaklardır. Bu sebeple de varış sayfanızın içeriğinde tüketicilere sağladığınız faydaları, onların hangi sorunlarını çözdüğünüzü ve neden onların bu ürünleri tercih etmeleri gerektiğini ele alın.

Çok fazla satışa zorlamayın

Varış sayfanız üzerinde tüketicileri çok fazla satın almaya zorlamak da negatif bir hissiyat oluşturabilir. Varış sayfanızın amacı satışa zorlamaktan çok tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünüz ve onlara nasıl yardımcı olduğunuz odağında olmalıdır.

Sosyal kanıt öğelerinden yararlanın

Sosyal kanıt öğeleri de varış sayfalarında önemli bir yere sahiptir. Mevcut müşterilerinizin firmanızla, ürün ya da hizmetlerinizle ilgili yaptıkları yorumları, medya kuruluşlarında sizinle ilgili çıkan haberleri ya da aldığınız ödül veya sertifikaları bu sayfalar üzerinde göstererek sosyal kanıt öğelerini varış sayfalarınıza ekleyebilirsiniz.

5 saniye kuralı

Ziyaretçilerin dikkatini çekebilmek için 5 saniyeniz bulunuyor. Varış sayfanız üzerindeki içeriklerin dikkat çekici olması, başlığınızın, eyleme çağrı ifadelerinizin ve verdiğiniz mesajların, kullanıcıların dikkatini 5 saniyede çekmesi gerekir. Aksi takdirde sayfayı terk edebilirler.

 

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU