Telefon
WhatsApp
Ücretsiz kargonun e-ticarette satışları artırmada nasıl bir etkisi var?
Ücretsiz kargonun e-ticarette satışları artırmada nasıl bir etkisi var?

E-ticarette satışları artırmak için kullanılabilecek birçok yöntem ve strateji bulunuyor. Bunlardan biri de ücretsiz kargodan yararlanmak. Ücretsiz kargo hizmeti sunmak tüketicilerin satın alma kararlarına doğrudan etki eden faktörlerden biri.

Ücretsiz kargo nedir?

Adından da anlaşılması kolay olsa da ücretsiz kargoyu şu şekilde özetleyebiliriz: Firmaların, bir pazarlama aracı olarak, kargo ücretlerini kaldırarak, kullanıcıların kargo ücreti ödememelerini sağlamalarıdır. Bu sistemin asıl görevi bir pazarlama aracı olarak çalışmasıdır.

Ücretsiz kargo neden önemli?

Online alışveriş alışkanlıklarının yaygınlaşması nedeniyle e-ticaret firmaları tüketicileri kendi sitelerine çekmek için farklı pazarlama yöntemler kullanıyorlar. Tabii ki e-ticaret alışkanlıklarının artması rekabeti de beraberinde getiriyor. Birçok firma da bu rekabette öne çıkmak için ücretsiz kargo hizmeti sunmayı tercih ediyor. Tabii ki bu da doğal olarak bu hizmetin artık birçok firma tarafından kullanılmasına neden oluyor.

Peki, ücretsiz kargo neden bu kadar önemli? Öncelikle bunu anlamak için tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarına ve beklentilerine bakmak gerekiyor. Bu durumda da kullanıcıların kargo ücreti ödemek istemediklerini görebiliyoruz. Kullanıcılar kargo ücreti ödemek yerine, site üzerinden başka bir ürün almayı ve ücretsiz kargo fiyat eşiğini geçmeyi seçebiliyor.

Tüketicilerin alışkanlıkları ve eğilimlerine bakıldığıda, ücretsiz kargonun site üzerinde sunulan diğer hizmetlerden daha değerli olduğunu görebiliyoruz. Örneğin, tüketiciler ücretsiz iadeden daha çok ücretsiz kargo seçeneğini tercih edebiliyor. Bunun sebebi de aslında ürünü alırken ki süreçte, daha az para harcamak ve kargo için ekstra para ödememek oluyor.

İndirim veya kupon kodlarına baktığımızda da ücretsiz kargonun yine bu pazarlama yöntemlerinden daha etkili olduğu görülüyor. Bunun sebepleri de indirim ya da kupon kodları sadece belli dönemlerde ya da tek seferlik şekilde sunulabiliyor. Ancak ücretsiz kargo seçeneğinin site üzerinde aktif olması, tüm alışverişlerde bu hizmetten yararlanılmasını sağlıyor. Bu da tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkiliyor.

Bunlara ek olarak ücretsiz kargonun aynı zamanda sadık müşteri kitleleri oluşturmada da etkisi bulunuyor. Bu hizmetten yararlanan ve memnun kalan tüketiciler, bir sonraki alışverişlerinde de yine aynı firmadan alışveriş yapmayı tercih edebiliyor. Bu da doğal olarak sadık müşteriler edinmenize yardımcı oluyor.

Ücretsiz kargonun satışlara etkisi

Yukarı bahsettiğimiz konu başlıklarının hepsi satışlara doğrudan etki ediyor. Tüketicilerin bu hizmeti tercih etmesi, kupon kodları yerine bu hizmeti istemeleri ve sadık kitleler yaratması e-ticaret firmalarının geri dönüşümlerini de doğrudan etkiliyor.

Bunlara ek olarak belli bir limitin üstündeki alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sunmak (ücretsiz kargo için belli bir satın alma limiti koymak), ortalama sepet tutarını yükseltmek için de oldukça ideal bir yöntem olarak öne çıkıyor. Tüketiciler kargo ücreti ödememek için, bu ücretsiz kargo limitini tutturmayı tercih edebiliyorlar.

Tüketicileri buna yönlendirmek için de iste üzerinde, sepet sayfalarında bu alt limiti tutturamayan kullanıcılara bildirimler sunularak, ek olarak “x” miktar daha alışveriş yapmaları halinde ücretsiz kargodan yararlanabilecekleri söylenebilir. Bu tür kullanıcıları yönlendirecek uygulamalar, hem daha fazla geri dönüşüm elde etmenizi hem de ortalama sepet tutarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU