Telefon
WhatsApp
Twitter üzerindeki etkileşimlerinizi artırmak için neler yapmalısınız?
Twitter üzerindeki etkileşimlerinizi artırmak için neler yapmalısınız?

Son yıllarda bir düşüşe geçse de halen e-ticaret firmaları için önemli bir sosyal medya kanalı olmaya devam eden Twitter üzerinde etkileşimleri artırmak, mevcut kullanıcılarla olan etkileşimleri artırmak ve yeni hedef kitlelere ulaşmak için yapılabilecek bir takım çalışmalar bulunuyor. Twitter üzerindeki etkinliğinizi artırmanın farklı yolları bulunuyor. Bu rehberimizde de bu ipuçlarının ve çalışmalarının üzerinde duracağız.

Bir talep ve ilgi uyandırın

Twitter üzerindeki etkinliğinizi artırabilmek için öncelikle bir talep ve ilgi yaratmanız gerekecektir. Öncelikle bir marka yaratmaya başlamanız ve sonrasında da marka ve ürün bilinirliğinizi artırmak için aktif bir şekilde bu mecra üzerinde yer almanız gerekiyor.

Sektörünüzle ilgili olabilecek tweetler hazırlamak, görsel veya gif çalışmalarıyla bu içerikleri zenginleştirmek ve düzenli olarak paylaşımlar yapmak markanız ve ürünlerinizle ilgili yavaş yavaş bir talep oluşturmaya başlayacaktır.

Bunlara ek olarak gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları yapmak ve trendleri takip ederek bu trendlerle ilgili paylaşımlar yapmak da etkileşim oranlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Markanıza özgü hashtag’lerle kampanyalar oluşturun

Twitter üzerindeki görünürlüğünüzü artırmanın yollarından biri de markanız özgü hashtag’ler oluşturarak farklı kampanyalar düzenlemektir. Ürünlerinizle ilgili yeni fırsat ya da kampanyaları duyururken, bunları oluşturduğunuz bir hashtag ile paylaşabilir ve kampanyaya katılım için takipçilerinizin bu hashtag’leri paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Buradaki amaç farklı kullanıcıların bu hashtag’leri kullanarak, sizin markanızın hakkında paylaşım yapmalarını ve böylelikle hashtag kampanyalarınızın görünürlüğünü artırmak olacaktır.

Influencer marketing çalışmaları yapın

Twitter üzerindeki görünürlüğünü ve marka ile ürün bilinirliğinizi artırmanın yollarından biri de Influencer marketing çalışmalarından yararlanmak olacaktır. Tanınmış ve sektörünüzle ilgili olabilecek hesaplarla iletişime geçmek, içerik ortaklığı yapmak ya da bu hesaplarla reklam çalışmaları yapmak, bu mecra üzerindeki görünürlüğünüz artırarak, yeni hedef kitlelere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Influencer marketing ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

 

Twitter Chat kullanın

Tüketicilerle iletişime geçmek, müşteri desteği sunmak ve tüketicilerin akıllarındaki sorulara yanıt vermek için Twitter Chat özelliğini kullanabilirsiniz. Bu mesajlaşma özelliği sayesinde tüketicilerle birebir iletişime geçme şansınız olacağı için onlara birçok farklı konuda destek sunabilir ve müşteri destek kalitenizi artırabilirsiniz.

Rakiplerinizi yakından inceleyin

Hootsuite gibi araçlar belli anahtar kelimelerin ya da hesapların paylaşımlarını takip etmenize yardımcı oluyor. Bu paylaşımları takip etmek ve yakından incelemek rakiplerinizin Twitter üzerindeki faaliyetlerini görmenize yardımcı olacaktır. Onların yaptığı pazarlama çalışmalarını inceleyebilir, bu stratejileri kendi planlarınıza dahil edebilir ya da onların yanlış yaptığını düşündüğünüz çalışmaları daha iyi bir şekilde kendi stratejilerinize ekleyebilirsiniz.

Hakkınızda konuşulanları da takip edin

Rakiplerinizi yakından takip ettiğiniz gibi Twitter üzerinde monitoring çalışmalarını hakkınızda yapılan yorumlar ve paylaşımlar için de yapabilirsiniz. Böylelikle Twitter üzerinde markanız ya da ürünlerinizle ilgili paylaşımlar yapıldığında tüketicilerle etkileşime geçerek, onlara yardımcı olabilir, onlara teşekkür edebilir ya da bir sorun olduğunda onların sorunlarını çözmek için farklı adımlar atabilirsiniz.

Ürünlerinizin farklı kullanım alanlarını gösterin

Ürünlerinizle ilgili talep yaratmak ve kullanıcıların ilgisini çekmek için ürünlerinizin farklı kullanım alanlarını gösteren paylaşımlar hazırlayabilirsiniz. Farklı konseptler oluşturarak, fotoğraf çekimleri yapabilir ve ürünlerinizi farklı şekillerde tüketicilere gösterebilirsiniz.

Düz beyaz arkaplan üzerindeki ürün paylaşımları sıkıcı olacağı için bir konsept hazırlamak ve ürünlerinizi farklı açılardan göstermek, ürünlerin daha ilgi çekici olarak görünmesini kolaylaştıracaktır.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU