Telefon
WhatsApp
Trafik analizinde yeni ve geri dönen kullanıcılar ne ifade eder, bu metrik hakkında bilmeniz gerekenler
Trafik analizinde yeni ve geri dönen kullanıcılar ne ifade eder, bu metrik hakkında bilmeniz gerekenler

E-ticaret sitelerinin trafik analizinde üzerinde durulması gereken metriklerden biri de yeni ve geri dönen kullanıcılardır. Bu metrik, web site trafiğinizin hangi kitlelere ulaştığını ve sadık kullanıcı oranlarını belirlemenizde önemli bir rol oynar. Bu rehberimizde yeni ve geri dönen kullanıcılar metriğini ele alarak, bu metrikle ilgili bilmeniz gereken detayları anlatacağız.

 

Yeni ve geri dönen kullanıcılar oranı nedir?

Google Analytics hesabınız üzerinde, “Kitle” sekmesine gelerek “Genel Bakış” bölümüne geldiğinizde bu metriği gözlemleyebilirsiniz. Detaylı bir araştırma yapmak içinse yine “Kitle” sekmesine tıkladığınızda açılan menü üzerinden “Yeni ve Geri Dönen Kullanıcılar” bölümünü seçerek, bu metrikle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu metrik, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kaçının daha önceden sitenize gelmiş olduğunu, kaçının da ilk kez sitenizi ziyaret ettiğini göstermektedir.

Örneğin yeni kullanıcılarınızın oranı yüzde 45, geri dönen kullanıcıların oranı ise yüzde 55 şeklinde bir oranı bu sayfa üzerinde görüntüleyebilirsiniz. Bu durumda da web site trafiğinizin yarısından biraz fazlasını daha önceden sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar oluşturmaktadır. Diğer bölüm ise sitenizi ilk kez ziyaret etmektedir.

Yeni ve geri dönen kullanıcıların oranı neden önemli?

Bu metriği takip etmeye başladığınızda, mevcut pazarlama ve reklam stratejilerinizin ve aynı zamanda sadık müşteri edinme oranlarınızı kavramaya başlarsınız. Geri dönen kullanıcı oranının yüksek olması, sadık müşteri kitleleri oluşturmaya başladığınızı ve tüketicilerin satın alma süreçleri sonucunda markanızı tercih etmeye başladıklarının bir göstergesidir.

Yeni gelen kullanıcıların oranının yüksek olması, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların daha ilerleyen zamanlarda tekrar sitenize gelmediğini göstermektedir. Sitenizi tekrar ziyaret eden kullanıcıların olmaması, uzun vadede sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Sadık kitleler oluşturamadan, sadece yeni kitlelere yönelik çalışmalar yapmak reklam bütçenizi zorlayacağı gibi, sadık bir kitle oluşturmadığınız için uzun vadedeki karlılığınızın düşmesine neden olacaktır.

Geri dönen kullanıcılar neden önemli?

Firmalar genellikle bu iki oranın çok fazla üzerinde durmadıkları gibi geri dönen kullanıcıların metriğini de önemsemezler; ancak bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Geri dönen kullanıcılar metriğinin yakından takip edilmesi gerekir.

Bunun sebeplerinden biri geri dönen ziyaretçilerinizin olması, sadık kitleler oluşturma konusunda başarılı olduğunuzu göstermektedir. Belli aralıklarla kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesi, bu kişilerin siteniz üzerindeki içerik ve ürünlerle ilgilendiklerini göstermektedir.

Bir diğer sebep ise kullanıcıların satın alma süreçlerinde belli bir yere sahip olduğunuzu göstermesidir. Kullanıcıların satın alma süreçlerini ele alacak olursak,

  • Bir problemin ortaya çıkması
  • Bu problemi çözecek ürünlerin araştırılması
  • İlgili ürünün farklı siteler üzerinde araştırılması ve karşılaştırılmalarının yapılması
  • Karar aşaması ve satın alma süreci

Tüketiciler bir ürünü satın almadan önce farklı siteler üzerinde araştırma yaparlar ve en sonunda da kendileri için en doğru seçimi yaparak bir firmayı tercih eder ve alışverişini tamamlar.

Geri dönen kullanıcıların oranı da bu satın alma süreci içerisinde 3. ve 4. adımda devreye girmektedir. Kullanıcılar hem ürün araştırması yapmak için yeniden sitenize gelebilecekleri gibi, aynı zamanda ürün satın alma işlemini tamamlamak için de sitenizi tekrar ziyaret ediyor olabilirler.

Yeni kullanıcılar neden önemli?

Geri dönen ziyaretçiler gibi yeni ziyaretçiler de başka sebeplerden dolayı önemlidir. Yeni kullanıcılarınız olduğunda,

  • Mevcut hedef kitleniz haricindeki kişilere ulaşmış olursunuz,
  • Reklam ve pazarlama çalışmalarınızın amaçlarına ulaştığını gösterir,
  • Marka ve ürün bilinirliğinizi artırmış olursunuz,
  • Satın alma sürecine girdiklerinde, markanız ve ürünleriniz hakkında bilgi sahibi oldukları için tekrar siteye gelerek satın alma ihtimalleri artmış olur.

Bu sebeplerden dolayı yeni kullanıcıların oranını da yakından takip etmek gerekir. Özellikle pazarlama ve reklam çalışmalarında yeni hedef kitlelere ulaşmayı deniyorsanız, bu yeni gelen kullanıcıların oranını da takip etmeniz gerekir.

Hangisi daha önemli?

Yukarıda da ele aldığımız gibi bu iki metrik de farklı sebeplerden dolayı öne çıkmaktadır. Bu sebeple de birinin birinden daha önemli olduğunu söylemek yanlış bir yaklaşım olacaktır.

Bu iki oranının dengeli gidiyor olmasına özen göstermek; pazarlama ve reklam stratejilerini bu doğrultuda geliştirmek gerekebilir. Bu oranın farklı sektörlerde farklı şekillerde değerlendirilebileceğini de unutmamanız gerekir.

Buradaki önemli kriter sizin nasıl bir strateji izlemek istediğiniz olacaktır. Belli dönemlerde mevcut hedef kitlenizi genişletmek adına, yeni kullanıcılara yönelik stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu hedef kitle belli bir doyuma ulaştığında da bu ziyaretçileri sadık müşterilere dönüştürmek için farklı stratejileri uygulamaya yönlenebilirsiniz.

Sadece tek bir kanala yoğunlaşmak burada yanlış olacağı için, genel oranlara bakıldığında bu iki oranı dengeli tutmak işinizin de daha sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olacaktır.

 

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU