Telefon
WhatsApp
Sosyal medya itibar yönetimi ile ilgili bilmeniz gerekenler
Sosyal medya itibar yönetimi ile ilgili bilmeniz gerekenler

Sosyal medya itibar yönetimi ile ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir? Sosyal medya itibar yönetimi nasıl yapılır? Sosyal medyada kurumsal itibar yönetimi ile ilgili tüm merak ettikeriniz bu yazımızda.

Sosyal medya pazarlamada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de itibar yönetimidir. Marka itibarının korunması ve takipçilerle sağlıklı ve kaliteli bir iletişim kurulması gerekir. Bunun için de sosyal mecralardaki hesapların iyi bir şekilde yönetimlesi, kriz anlarında sakin kalınarak, takipçilerle doğru bir şekilde iletişime geçilmelidir.

Sosyal medya itibar yönetimi

Sosyal medya üzerindeki marka itibarınız ve bu itibarın yönetimi ile ilgili bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor. Bunun yanı sıra marka itibarınızı nasıl geliştirebileceğinizi de bilmeniz bir hayli önemli. Bu rehberimizde de marka itibarı ile ilgili bilmeniz gereken konuları ele alacağız.

Sosyal mecralar üzerinde monitoring oldukça önemli

Marka itibarı, sadece sizin sosyal mecralarda yaptıklarınızla sınırlı değildir. Aynı zamanda takipçilerinizin ve müşterilerinizin sosyal mecralar üzerinde sizinle ilgili neler dediğidir. Bu sebeple de monitoring çalışmalarının önemi oldukça fazladır.

Belli konu başlıkları, etiketler veya doğrudan markanızla ilgili kelimeler üzerinde takipler yaparak, kullanıcıların markanızla ilgili neler söylediklerini yakından takip edebilirsiniz. Bu takipleri yapmak ve gereken zamanlarda bu kullanıcılarla iletişime geçmek, marka itibarınız için bir hayli önemlidir.

Bu takipleri yapmadığınızda, hakkınızda konuşulanları bilemeyebilir ve kötü senaryoda, markanızla ilgili yapılan olumsuz yorumlara yanıt vermediğiniz için marka itibarınıza zarar verebilirsiniz. Bu kötü senaryoların önüne geçmek ve olası kötü ya da negatif yorumların önüne geçmek için kullanıcılarla doğrudan iletişime geçebilmelisiniz.

Sosyal mecralar üzerinde takiplerinizi yaparken, kullanıcı yorumlarının yanı sıra ürün ve hizmetlerinizle ilgili olan yorumlara da dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Etkileşim oranlarınızı yüksek tutmaya çalışın

Markanızın itibarını yükseltmek ve kullanıcıların markanızla ilgili daha fazla konuşmalarını sağlamak için etkileşim oranlarınızı yükseltmeye de önem vermelisiniz. Bunu sağlamak için de kullanıcılarla iletişim kurmanız, paylaşımlarınızda onları yorum yapmaya, paylaşımlarınızı beğenmeye ve yorum yapmaya yönlendirmeniz gerekiyor.

Etkileşim oranlarınızın artması, markanızla ilgili içeriklerin sosyal mecralarda organik olarak daha fazla görünmesini sağlayacağı için, kullanıcılarda marka aşinalığı yaratmaya başlayacaktır. Marka bilinirliğinizin artması, takipçilerinizle kurduğunuz iletişimin de görülmesini sağlayacaktır. Takipçilerinizle iyi bir iletişim kurmanız ve onlarla etkileşime geçmeniz de marka itibarınızı artırmanıza yardımcı olacak detaylardan biri.

Sosyal mecralar üzerinde tartışmaya ve kavgalardan kaçının

Marka itibarınızı zedelemenize neden olacak durumlardan biri de takipçilerinizle bu mecralar üzerinde kavga etmek ya da tartışmaya girmek olacaktır. Sosyal mecralar üzerinde özellikle markaların dahil olduğu tartışmalar ve kavgalar hızlı bir şekilde yayılabilir.

Kimi kullanıcılar markaları provoke etmek için de bu tür tartışmalar başlatabilirler. Bu sebeple de kullanıcılara yanıt verirken, özellikle bu tür hassas durumlarda, öncelikle sakin kalmanız ve bir adım atmadan önce karşınızdaki kişinin niyetini iyi bir şekilde anlayamaya çalışmanız gerekir.

“sosyal

Gereken durumlarda birebir iletişime geçin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi durumlarla karşılaştığınızda, sosyal medya itibar yönetimi ve marka itibarınıza zarar vermemek için diyaloğu daha kişisel bir ortama taşımanız daha yararlı olacaktır. Telefon ya da e-posta gibi farklı bir iletişim kanalına geçmeniz, tartışmayı herkese açık bir ortamdan kişisel bir ortama taşımanızı sağlar. Bu yaklaşım sayesinde bu konuşma sırasında olabilecek herhangi bir olumsuz konuşma, halka açık bir mecrada görülmemiş olacak.

Bu şekilde bir yaklaşım kullanıcıyla olan iletişiminizin de daha sağlıklı hale gelmesini sağlarken, sosyal mecralar üzerindeki itibarınızı da korumuş olacaksınız.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU