Telefon
WhatsApp
PPC reklam kampanyalarınızda kullanabileceğiniz ipuçları ve taktikler
PPC reklam kampanyalarınızda kullanabileceğiniz ipuçları ve taktikler

İnternet üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak, markanızı tanıtmak, yeni hedef kitlelere ulaşmak, ürünlerinizi tanıtmak ve web sitenize trafik çekmek için PPC reklam kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Adwords reklamlarının yanı sora sosyal mecralardaki reklam kampanyalarından yararlanarak da yukarıda bahsettiğimiz çalışmaların tümünü yapabilirsiniz.

PPC kampanyalarının etkili olabilmesi için belli başlı konulara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Tabii ki her zaman bu kampanyalar beklenen sonuçları veremeyebiliyor. Bu durumda da bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için “PPC reklam kampanyalarından geri dönüş alamadığınızda neler yapmalısınız?” isimli rehberimizi okuyabilirsiniz. Bu rehberimizde ise PPC reklam kampanyalarınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken ipuçları ve taktikleri ele alacağız.

Reklamlarınızı mobile optimize hazırlayın

Kullanıcıların akıllı telefon kullanma alışkanlıklarını artması doğal olarak onların bu cihazlar üzerinde geçirdikleri süreyi artırmasına neden oluyor. Bu noktada da reklam içeriklerinizin mobil cihazlarda daha fazla görülebileceğini hesaba katmanız gerekiyor. Özellikle site trafiğinizi analiz ederek mobilden gelen ziyaretçi oranına göre PPC reklam kampanyalarınızı mobile göre optimize etmelisiniz.

Mobilden gelen arama sorgularına daha fazla yanıt vermek için bu reklamlarınızı optimize etmeniz, hem geri dönüşümlerinizi artırır hem de elinizdeki bütçeyi daha iyi yönetmenize yardımcı olur.

Retargeting reklamlardan yararlanın

Retargeting reklamlar, ziyaretçiler sitenizi terk ettikten belli bir süre sonra farklı dijital mecralar üzerinde bu kişilerin karşısına çıkar. Bu reklamlardaki amaç, herhangi bir sebeple siteyi terk eden kullanıcıları tekrar siteye çekerek, bu kullanıcılardan geri dönüşüm elde edilmesidir.

PPC reklamlarınızı hazırlarken, hem Adwords hem de sosyal medya reklamlarınızda retargeting özelliklerini aktive etmeniz, bu reklamlardan alacağınız yatırım getirlerini artırırken, siteyi terk eden kullanıcılardan geri dönüşüm elde etmenize de yardımcı olur.

Rakip firmaların marka isimlerine reklam kampanyaları oluşturun

Rakip firmaların hedef kitlelerin ulaşmak ve onlarla rekabet edebilmek için, bu firmaların kendi marka isimlerini ya da bu markayla ilgili olabilecek anahtar kelimeleri içeren PPC kampanyaları oluşturabilirsiniz. Böylelikle arama sorgularında bu rakip firmaları arayan kullanıcılara kendi reklamlarınızı göstererek, sizinle ilgili olabilecek bu hedef kitleyi kendi sitenize çekebilirsiniz.

Geri dönüşüm alamadığınız reklamları durdurun

Eğer hazırladığınız reklam kampanyalarından beklediğiniz geri dönüşümleri alamıyorsanız, bu reklam kampanyalarını durdurmalısınız. Belli bir sonuç alamıyorsanız, bu reklamlar için ayırdığınız bütçeyi boşa harcamamanız gerekir. Yazının başında da geri dönüşüm alamadığınız reklamlara karşın neler yapabileceğinizi anlattığımız rehberimizi paylaşmıştık. Bu rehberi okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Reklamlarınızda konumlara göre ayrım yapın

Reklam hedeflemelerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de reklam kampanyalarınızın hangi konumlarda görüneceğidir. Sitenize hiç trafik çekmediğiniz konumlarda reklamlarınızı göstermeniz, reklam bütçenizin boşa gitmesine neden olacaktır.

Web site trafiğinizi analiz ederek, hangi konumlardan sitenize trafik çektiğinizi görebilir ve reklam hedeflemelerinizde bu konumlara yönelik reklamlar çıkarak daha doğru bir hedefleme yapmış olru ve reklam bütçenizi daha iyi bir şekilde yönetmiş olursunuz.

Anahtar kelime eşleme özelliklerine dikkat edin

PPC reklamlarınızın geri dönüşümlerini artırmak ve daha doğru arama sorgularında bu reklamların görünmesini sağlamak için kullandığınız anahtar kelimelerdeki eşleme özelliklerini iyi bir şekilde ayarlamanız gerekir. Bu reklam eşlemeleri, kullanıcıların yaptıkları arama sorgularına göre reklamlarınızın gösterilmesini sağlar ve doğru eşlemeleri yaptığınızda doğrudan sizin kampanyanızla ilgili olan arama sorgularında reklamlarınız gösterilir. Bu ayarları yapmamanız reklamlarınızdan alacağınız geri dönüşümlerin düşmesine neden olacaktır.

 

Reklam gösterim zamanlarını optimize edin

Reklamlarınızın hangi zaman dilimlerinde gösterileceğini de ayarlayabilirsiniz. Tüketicilerin çoğunlukla alışveriş yaptıkları yada arama sorguları yaptıkları zaman dilimlerinde reklamlarınızı göstermeniz, reklam kampanyalarının performansını artıracaktır.

Bunun yanı sıra bu zaman dilimleri haricinde reklamlarınız gösterilmeyeceği için reklam kampanyalarınız daha uzun süre yayında kalarak, daha uzun süre size geri dönüşüm sağlayabilir.

Reklamların başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleyin

Reklamlarınızın başlangıç ve bitiş tarihlerini de önceden belirlemeniz elinizdeki bütçeyi daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Zaman olarak ucu açık reklamlar oluşturmanız, bu reklamların performansını ölçümleme konusunda zorluklar çıkartabileceği gibi, bu reklam kampanyası için ayırdığınız bütçenin de kontrol dışına çıkmasına neden olabilir.

Bu sebeple de reklamlarınızın ne kadarlık bir süreç içerisinde yayında kalacağını, kampanyayı hazırlarken belirlemelisiniz. Kampanyanın performansına göre bu süreyi dilerseniz uzatabilir ya da geri dönüşüm alamadığınızı gördüğünüzde reklamı erken de bitirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU