Telefon
WhatsApp
Online satış yaparken kaçınmanız gereken 5 çalışma
Online satış yaparken kaçınmanız gereken 5 çalışma

Online satış yapmak için farklı stratejileri uygulamak ve belli çalışmaların üzerinde durmak gerekiyor. Tabii ki bunların yanı sıra online satış yaparken bazı çalışmalardan da kaçınmak bir hayli önemli. Doğru çalışmaları yapmamak, tasarım ve içerik sürecinde tüketicilerin ilgisini çekememek ve kullanıcı deneyimini geliştirememek satış kaçırmanıza neden olabileceği gibi sadık müşteri kitleleri de oluşturamamanıza neden olur.

E-ticaret siteniz üzerinde ürün satışı yaparken özellikle kullanıcı deneyimini geliştirmeniz, ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla vakit geçirmesini sağladığınızda onlardan belli bir geri dönüşüm elde etmeniz de daha kolay olur. Bunun için de online satış yaparken kaçınmanız gereken bir takım çalışmalar bulunuyor.

 

Font seçimi ve gramer yanlışları

Font seçimi, sitenizdeki önemli unsurlardan biridir. Yaptığınız işle ilgili uyumlu font seçimleri yapmanızın yanı sıra rahat okunabilen font seçimleri de yapmalısınız. Metinlerinizin rahat okunamaması, ziyaretçilerin sitenizi terk etmelerine neden olacaktır.

Font seçimiyle beraber fontların büyüklükleri de önemlidir. Çok küçük yazı fontu seçmeniz yine metinlerin zor okunmasına neden olacaktır. Özellikle mobil görünümüzde buna dikkat etmelisiniz. Standart metinlerinizde 11 ya da 12 pt seçimini yapmak, metinlerinizin mobil cihazlarda da rahat okunmasını sağlayacaktır. Başlıklarınızda daha büyük fontları da kullanabilirsiniz.

Font seçiminin yanı sıra online satış yaparken, metinlerinizde gramer hatalarının da olmaması gerekir. Yanlış yazımlar, harf eksiklikleri, noktalama işareti yanlışları ya da anlatım bozuklukları da ziyaretçilerin sitenizi terk etmelerine neden olur.

Çok uzun cümleler kurmak

Online satış yapmak, yüz yüze satış yapmaktan daha farklıdır. Bu nedenle de konuşma dilinden çok yazım dili üzerinden kullanıcılara ulaşmanız gerekir. Konuşma dilinde noktalama işaretlerinin çok farkında olmayız; ancak yazı dilinde noktalama işaretleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Sitenizi ziyaret edenlerin, yazılı içerikleri rahat bir şekilde anlaması için çok uzun cümleler kurmamalısınız.

Tüketicilerin ilgi ve dikkatleri çok kolay dağıldığı için, onlara vermek istediğiniz mesajı kısa cümlelerle vermeye özen göstermelisiniz. Ürün açıklamalarını yazarken, listeler halinde önemli noktaları vermeniz hem kullanıcı deneyimini geliştirecektir; hem de ziyaretçilerin bu özellikleri daha rahat anlamalarını sağlayacaktır.

Cümle yapılarınızı önemli noktaları öne çıkartan kısa cümlelerden oluşturmanız, daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kötü renk kombinasyonları

Alışverişlerde renklerin psikolojisi, tüketicilerin bir ürüne ya da markaya olan ilgisini çekebileceği gibi, tüketiciyi marka ya da üründen uzaklaştırabilir. Bu nedenle de hem site tasarımınızda hem de ürün sayfalarınızda kullandığınız renklere özellikle dikkat etmelisiniz.

 

Site tasarımınızda 3 ana renk seçimi yaparak, tasarımınızı bu 3 ana renk odağında yapmalısınız. Daha fazla renk kullanımı yapmanız, kafa karışıklığı yaratacağı gibi ziyaretçilerin dikkatini de dağıtacaktır. Bu renk seçimlerinde markanızın öne çıkan renklerini tercih etmeniz bir bütünlük oluşmasını sağlar.

Renk seçiminde tabii ki bazı istisnalar da olabiliyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklara özel çalışmalar yapıyorsanız, bu noktada daha renkli tasarımlara yönelmeniz gerekebilir. Ancak yine de renk seçimlerini yaparken birbiriyle uyumu olan renkleri seçmeniz, hem gözü yormayacaktır hem de dikkat dağıtmayacaktır.

Üreticilerin ürün açıklamalarına bel bağlamak

Ürün açıklamaları, online satış yapmak isteyenlerin özellikle üzerinde durması gereken çalışmalardan biri. E-ticaret siteniz yaptığınız işin vitrini olarak görev görürken, ürün açıklamalarınız da mağazanızdaki satış temsilcilerinin görevini üstlenir. Bu noktada da sadece üreticilerin hazırladığı jenerik ürün açıklamalarına bel bağlamanız müşterilerinizin ilgisini çekmenizi sağlamayacaktır.

Onların satın alma kararlarını etkileyebilmek için orijinal ve ilgi çekici ürün açıklamaları yazmanız gerekir. Onları satın almaya yönlendirebilmek için sadece teknik özelliklere yer vermektense, ürünün onlara ne gibi faydalar sağlayacağının üzerinde durmalısınız.

 

Bunun yanı sıra jenerik üretici açıklamalarını kullanan başka firmalar da olcağı için, arama motorları üzerinde ürün açıklamalarınız kopya içerik olarak görüneceği gibi, indekslenme konusunda da size bir artı sağlamayacaktır. Bu nedenle de orijinal ve detaylı ürün açıklamaları hazırlamanız, organik olarak da bu sayfalara daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur.

Kalitesiz fotoğraf ve video kullanımları

Ürün açıklamaları gibi ürünle ilgili fotoğraf ve videolarınız da tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Ürünlerin ilgi çekici olabilmesi için kaliteli ve dikkat çekici fotoğraflarının olması gerekir. Düşük çözünürlüklü ve özensiz hazırlanan fotoğraflar, tüketicilerin satın alma kararlarını olumsuz etkileyecektir.

“Örneklerle ürün fotoğraflarınızı daha iyi hale getirme yöntemleri” isimli rehberimizi inceleyerek ürün fotoğraflarının kullanımı ve geliştirilmesi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fotoğrafların yanı sıra ürünlerle ilgili videoların da online satış yapmak isteyenler için önemi bulunur. Videolar son dönemlerde tüketicilerin daha çok ilgisini çektiği gibi ürünle ilgili daha fazla bilgi verilmesini de sağlar. Bu da tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkiler.

“İlgi çekecek ürün videoları hazırlamak için 5 ipucu” isimli rehberimizi inceleyerek de ürün videolarınızı daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU