Telefon
WhatsApp
Markaların günlük olarak yaptığı Instagram hataları
Markaların günlük olarak yaptığı Instagram hataları

Instagram hataları, markaların bu mecra üzerinde elde ettikleri geri dönüşümlerin azalmasına neden oluyor. Markaların büyük bir bölümünün de günlük olarak yaptığı benzer Instagram hataları, markaların hem zaman hem de para kaybetmesinde önemli rol oynuyor. Sık yapılan bu hataların önüne geçebilmek için öncelikle bu hataların ne olduğunu iyi bilmek de önemli.

Profil bilgilerinin iyi düzenlenmemiş olması

Profiliniz, takipçileriniz ya da farklı kanallar üzerinden hesabınızı keşfeden kişiler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. İşletme profiline geçiş yaptığınızda, haftalık olarak kaç kişinin ziyarette bulunduğunu, profilinizde görebilirsiniz. Buraya gelen ziyaretçileri bilgilendirmek ve markanızla ilgili mümkün olduğunca bilgi vermek için profil bilgilerinizi en iyi şekilde düzenlemelisiniz. “Instagram profil bilgilerinizi en iyi nasıl düzenleyebilirsiniz?” isimli rehberimizi okuyarak, profilinizden en iyi geri dönüşümleri nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çok fazla ve yanlış Hashtag kullanımı

Hashtag’ler doğru kullanıldığında takipçi ve etkileşim yaratmak için oldukça önemli olsa da yanlış kullanıldığında da markanıza bir getiri sağlamaz. Hashtag seçimi yaparken, paylaşım başına 5 ile 10 arasında Hashtag kullanmanız etkiliyken; seçiminizi yaparken markanız, ürününüz ya da gönderinizle ilgili olabilecek ve sizin hedef kitlenize uygun olabilecek Hashtag seçimlerini yapmaya özen göstermelisiniz.

 

Sahte takipçi ya da etkileşim satın almak

Instagram hataları arasında en sık yapılanı ise sahte takipçi ve etkileşim satın almak oluyor. Sahte takipçiler, hesabınızın büyük olduğu izlenimini verse de size ne etkileşim ne de başka bir getiri sağlar. Doğal olarak da yaptığınız çalışmalarda etkileşim oranınızın daha düşük görünmesine neden olurlar. Etkileşim oranı, paylaşım başına alınan beğeni ve yorumun, toplam takipçi sayısına bölünmesiyle elde edilir. Bu durumda da sahte takipçileriniz paylaşımlarınızı beğenmeyeceği için genel ortalamada etkileşim oranınızın düşmesine neden olurlar.

Sahte takipçilerin yanı sıra sahte etkileşim (beğeni ve yorum) satın almalar da son dönemlerde popülerleşmeye başladı; ancak bu da yine markanıza bir getiri sağlamayacak çalışmalardandır. Bu çalışmalar sayesinde gönderilerinizin görüntülenmesini artırabilirsiniz; ancak yine sonuç olarak aldığınız etkileşim size sadık takipçi veya geri dönüşüm olarak dönmeyeceği için zaman ve para kaybetmenize neden olur.

Instagram Hikayeler özelliğini düzenli ya da hiç kullanmamak

Instagram’ın en popüler ve en çok kullanılan özelliği şu sıralar Hikayeler bölümü ve bu özellik bir süre daha popüler bir şekilde kullanılmaya devam edecek. Bu nedenle de pazarlama çalışmalarınıza Instagram Hikayelerini dahil etmeniz ve burada paylaşımlar yapmanız oldukça önemli. Hikaye özelliğini nasıl kullanacağını bilmiyorsanız “Instagram Hikayeler özelliğini kullanmak için neler yapmalısınız?” isimli rehberimizi incleyebilir; hikaye paylaşımları için alternatif fikirler için “E-ticaret firmaları Instagram Hikayeler özelliğinden nasıl faydalanabilirler?” rehberimize bakabilir; hikayelerinizi daha ilgi çekici hale getirmek içinse “Instagram Hikayeler’inizi ilgi çekici hale getirecek 8 örnek” isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

İçerik planının yapılmaması

Instagram hataları arasında en çok karşılaşılan ise bir içerik planının olmaması. Bir plan dahilinde çalışmaların yapılmaması, tamamen rastgele ve düzensiz bir şekilde paylaşımlar yapılmasına neden olur. İçeriklerinizi planlamanız ve farklı konsept veya konularda içerikler paylaşmanız, sayfanızdaki etkileşimlerinizi artırırken, yeni takipçiler kazanmanıza da yardımcı olur. Instagram için bir içerik planı hazırlama hakkında bilgi almak için “Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur? isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Çok fazla satış odaklı olmak

Bir e-ticaret firması olarak Instagram ya da sosyal medya pazarlamadaki amacınız satış olabilir; ancak Instagram hataları arasında yer alan maddelerden biri de çok fazla satış odaklı olmak.

Siz bir marka olarak ürününüzü satmak istiyor olabilirsiniz; ancak Instagram’ın aslında kullanıcılar için bir platform olduğunu ve onların da bu mecrayı keyif almak ve vakit geçirmek için kullandıklarını unutmamanız gerekiyor. Kullanıcılar için bir ürün satın alma fikri burada geri planda kalıyor.

Bir marka olarak, tüketicilere satın alabilecekleri ürün alternatifleri sunuyor olsanız da; aslında onlarla etkileşime girebilecek ve onlarla iletişim kurabilecek içerik paylaşımları da yapmalısınız.

Burada bir komünite oluşturmayı başardığınızda ve sadık takipçi kitleleriniz olduğunda satış zaten kendiliğinden gelmeye başlayacaktır. Fakat sürekli olarak takipçilerinizi satın almaya zorlamanız, beklediğiniz sonuçları alamamanıza neden olur.

Düşük çözünürlüklü fotoğraf paylaşımları yapmak

Instagram hataları söz konusu olduğunda özellikle üzerinde durmamanız gereken konulardan biri de düşük çözünürlüklü fotoğraflar. Instagram’ın asıl amacı fotoğraf paylaşımları üzerine kurulu ve bu nedenle de paylaştığınız fotoğrafın kalitesinin önemi bulunuyor. Fotoğrafın düşük çözünürlüklü olması, kalitesiz ve anlaşılmaz olması doğal olarak etkileşimlerin de düşmesine neden olacaktır. Bu sebeple de fotoğraf seçimlerinize özellikle dikkat etmeniz gerekir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU