Telefon
WhatsApp
Markalar için Instagram TV (IGTV) kullanım rehberi
Markalar için Instagram TV (IGTV) kullanım rehberi

Instagram’ın bir süredir kullanımda olan uygulamalarından biri de Instagram TV yani IGTV. Bu özellik ile Instagram üzerinde daha uzun süreli videolar yükleyerek, takipçilerinize farklı mesajlar ve içerikler sunabiliyorsunuz.

Kullanıcıların artık video içerikleri daha fazla tercih ettiği ortada olduğu için IGTV platformu, videolarla takipçilerinize ulaşmak ve yeni hedef kitleler edinmek için oldukça etkili araçlardan biri haline geldi.

Markalar bu özellikten oldukça kolay bir şekilde yararlanabilirler. IGTV için farklı bir uygulama kurulabildiği gibi doğrudan Instagram üzerinde de bu içeriklere ulaşılabiliyor. IGTV üzerinde henüz herhangi bir reklam modeli uygulanmıyor, bu nedenle de kullanıcılar bu alanı daha rahat bir şekilde kullanabiliyor. IGTV’nin en önemli amacı şu an için içerik üreticilerinin takipçileriyle etkileşim kurabilmelerini sağlamak.

Video uzunluğu ne kadar?

IGTV üzerindeki videoların uzunlukları 15 saniye ile 10 dakika arasında olabiliyor. Bu nedenle de Hikayeler ya da normal gönderilerde paylaşılamayan uzun formatlı videolar, IGTV üzerinde rahatlıkla paylaşılabiliyor.

Onaylanmış ve yüksek takipçili hesaplarda 60 dakikaya kadar video paylaşımları da yapılabiliyor. Eğer bu kadar uzun videolar yüklemeyi planlıyorsanız, videolarınızı bilgisayar üzerinden yüklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Video formatı

IGTV üzerinde şu an desteklenen video formatı 9:16 olarak bilinen dikey formattaki videolar. Başka bir deyişle Hikayeler bölümündeki paylaşım formatı, IGTV üzerinde de kullanılıyor. Böylelikle kullanıcılar telefonlarını yana çevirmeden içerikleri izleyebiliyorlar.

Dikey formattaki videolar, telefonla da daha rahat kaydedilebildiği için, bu platform için içerik üretmek de kolaylaşıyor. Ancak profesyonel içerikler üretmeniz için ekstra yazılımlardan yararlanmanız gerekebilir.

IGTV’de Kanal oluşturma

IGTV’de herkes bir kanal oluşturabiliyor. Sadece Instagram hesabınızın olması yeterli. IGTV’nin kendi uygulamasını indirmeniz, bu süreci daha hızlı ve iyi bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır. Uygulamanın Andorid ve iOS versiyonlarını bulabilirsiniz.

IGTV’yi indirdikten sonra, size önerilen bazı kanallar göreceksiniz. Bu alanda (+) işaretli alana tıkladığınızda size kanal açmak istediğinizi soracak. “Kanal Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra IGTV’nin özelliklerini anlatan kaydırmalı bir bölüme geleceksiniz ve sonrasında da “Kanal Oluştur” butonuna bastığınızda IGTV kanalınız aktive olacaktır.

Video yükleme ve videoları düzenleme

IGTV kanalınızı oluşturduktan sonra videolarınızı bu alana yükleyebilirsiniz. Cihazınız üzerinden bu yüklemeleri yapabilmek için video oluşturma alanına geldiğinizde uygulama fotoğraf ve videolarınıza erişebilmek için izin isteyecek. Bu izni verdikten sonra cihazınızdaki videoları erişebilir ve bunları platforma yükleyebilirsiniz.

Videolarınızı seçtikten sonra paylaşımlarınıza bir isim verebilir ve bu videolara bir açıklama metni girerek, videonun içeriği hakkında bilgi verebilirsiniz.

Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra “Paylaş” butonuna basarak videonuzu yayınlayabilirsiniz.

IGTV video istatistiklerini görüntüleme

Instagram’ın işletme profilinde olduğu gibi IGTV üzerinde de içeriklerin istatistik bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Videolarınızın ne kadar izlendiğini görüntülemek ve verileri incelemek için ekranın alt bölümünde bulunan üç noktaya tıklayın. Açılan pencerede “İstatistikleri Gör” seçeneğine tıkladığınızda yayınladığınız video ile ilgili “Görüntüleme, Beğenme, Yorum ve Hedef Kitle” gibi farklı istatistik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

IGTV’nin genel özellikleri bu şekilde. Kendi profilinizi biraz daha hareketlendirerek, video içeriklerle takipçilerinize erişmek ve etkileşimlerinizi artırmak için bu platformdan yararlanabilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU