Telefon
WhatsApp
Marka videolarında yapmanız ve yapmamanız gerekenler
Marka videolarında yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Markanızla ilgili video içerikleri oluştururken, tüketicilerin ilgisini çekebilmek ve onları videoyu gerçekten izleyerek, onlardan bir geri dönüşüm sağlamak için yapmanız gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Video içeriklerin popülerleşmeye başlaması nedeniyle bu içerikler üzerinden alacağınız geri dönüşümler diğer içeriklerden daha yüksek olabilir. Bu geri dönüşüm oranını artırmak için de kullanabileceğiniz ipuçlarını ve yapmamanız gerekenleri de bu rehberimizde ele alacağız.

Videolarınızda yapmanız gerekenler

Videolarınızla kullanıcıları bilgilendirin

Video içeriklerinizin amaçlarından biri kullanıcıları bilgilendirmek ve eğitmek olmalı. Kullanıcılar bir bilgiye ulaşmak için Google aramaları yaptıklarında, bir blog yazısı okumak yerine videoları izlemeyi tercih ediyor. Bunu kendi avantajınıza çevirmek için, tüketicileri belli bir konuda bilgilendirmek ya da eğitmek için marka videoları oluşturabilirsiniz.

Bu bir rehber içeriği olabilir, bir ürünle ilgili bilgi ve tanıtım videosu olabilir ya da hizmetlerinizle ilgili bilgilendirici bir içerik olabilir. Önemli olan nokta bu video ile kullanıcılara aradıkları bilgileri sunmak olacaktır.

Web site bilgilerinizi ekleyin

Hem videonun içine hem de videonun açıklama bölümünde web sitenizle ilgili bilgileri ve linkleri paylaşmanız faydalı olacaktır. Youtube, Facebook ve Twitter gibi platformlar üzerinden dış sayfalara yönlendirme linkleri paylaşabiliyorsunuz, bu nedenle de videonun açıklama bölümünde bu linkleri paylaşabilirsiniz.

Ancak Instagram üzerinde dışarıya link paylaşmak mümkün olmuyor; bu nedenle de videonun içerisinde web site linkleriniz ve bilgilerinizi özet bir halde paylaşmanız, videonuzu izleyen kişilerin markanızla ilgili temel bir bilgi edinmesini ve web site adresinizi görmenizi sağlar.

Video içerisinde bu bağlantıları paylaşmanız diğer platformlarda da reklam olarak içeriklerinizi öne çıkarttığınızda faydalı olacaktır. Reklam içeriklerinde kullanıcılar video açıklamalarını göremeyebilirler; bu sebeple de videonun içerisinde bu bilgileri sunmanız, yine onlara ulaşmanızı sağlar.

Kullanıcı yorumlarını ekleyin

Özellikle ürün tanıtım ve inceleme içeriklerinizde kullanıcıların ürünlerle ilgili yorumlarını videolarınıza eklemeniz, sosyal kanıt öğeleri oluşturmanızı sağlayarak, izleyicilerin satın alma kararlarını etkilemenize yardımcı olur. Gerçek kullanıcıların ürünlerle ilgili düşüncelerini ve ürüne yaptıkları yorumları paylaştığınızda, diğer kullanıcılar da bu ürünlere belli bir ilgi duyulduğunu görmeye başlayacaktır.

Bu tür sosyal kanıt öğeleri, tüketicileri ikna etme konusunda önemli bir detaydır ve ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili içeriklerde videolarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Video uzunluğunu test edin

Farklı video içerikleri için farklı ideal video uzunluk kriterleri bulunuyor. Bu nedenle de farklı konsept videolar için video uzunluklarını test etmeniz gerekiyor. Reklam ve tanıtım amaçlı videolarınızı daha kısa tutarak, kullanıcıların hızlı bir şekilde bu içerikleri görmelerini sağlayabilirisiniz. Ayrıca reklam videolarında da süreleri kısa tutmanız, daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olur.

Derinlemesine ürün inceleme, rehber ve bilgilendirici videolarınızın süreleri ise daha uzun olabilir. Bu içeriklerle ilgilenen kullanıcılar detaylı bilgi almak isteyecekleri için, uzun videoları izlemek isteyebilirler.

Bu konuda en ideal sonuçları almak için farklı konseptlerde farklı uzunlukta videolar hazırladıktan sonra, bu içeriklerin izlenme süre verilerini analiz ederek sizin için ideal olan süreleri bulabilirsiniz.

Videolarınızda yapmamanız gerekenler/b>

Videolar için yüksek bütçelere ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin

Günümüzde video çalışmaları için çok büyük bütçelere ihtiyaç duymadan da içeriklerinizi hazırlayabilirsiniz. Doğru ışık koşulları oluşturulduğunda akıllı telefonların kameraları ile de videolarınızı hazırlayabilirsiniz. Mobil cihazlar üzerinde video düzenleme ile ilgili birçok araç bulunuyor. Bunları da kullanarak düşük maliyetle videolarınızı hazırlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak elinizdeki ürün fotoğraflarından kolajlar yaparak da video içerikleri oluşturmayı deneyebilirsiniz. Eğer elinizde belli bir pazarlama bütçesi bulunuyorsa, bu video içerikleri dışardan destek alarak da yaptırabilir ve internet üzerindeki freelance platformlarından yararlanabilirsiniz.

Düşük kaliteli videolar kullanmayın

Kullanıcılar özellikle marka videolarında düşük kaliteli içerikleri profesyonel bulmadıkları için markaya olan yaklaşımları da olumsuz bir şekilde etkilenebiliyor. Bu nedenle de düşük kaliteli videolardan kaçınmanız yararlı olacaktır.

Akıllı telefonlarınız üzerinden Full HD (1920x1080p) çözünürlüklü videolar çekerek, bunları düzenleyerek standart format olarak bu çözünürlüğü seçebilirsiniz. Böylelikle videolarınızın görüntü kalitesi daha iyi bir şekilde olacaktır.

Retargeting çalışmaları yapmayı unutmayın

Video reklamlarınızda retargeting çalışmaları yapmanız da oldukça önemlidir. Sosyal platformlarda ya da Adwords çalışmalarınızda video reklam kampanyaları oluşturduğunuzda retargeting özelliklerini de seçmeyi unutmayın. Böylelikle sitenizi terk eden kişilere başka platformlar üzerinde video reklamlarınızı göstererek, onları tekrar sitenizde alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU