Telefon
WhatsApp
Marka tescili yaptırmanız e-ticaret siteniz için neden önemli?
Marka tescili yaptırmanız e-ticaret siteniz için neden önemli?

Marka ismi ve logo yaratmak için saatlerce ya da günlerce uğraşan ve kendi markalarını yaratarak, bu markayı ileri taşımak isteyen girişimciler ve firmalar için marka tecili yaptırmak oldukça önemlidir. Markanın orijinalliğini korumak ve değerini artırmak için markanızın resmi olarak tanınması ve size ait olması gerekir.

Marka tescili yaptırmanız yüzde yüz bir koşul olmasa da markanızın size ait olması ve taklit edilememesi için marka tescilinizin olması oldukça önemlidir.

Marka Tescili nasıl yapılıyor?

Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden markanız ve/ya tasarımlarınız için tescil ve patent başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Bu sayfadan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesini ziyaret edebilir, başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

http://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/

Türk Patent ve Marka Kurumu haricinde de patent ve tescil işlemlerini yapan farklı, özel firmalar bulunuyor. Bu firmalar üzerinden de patent başvuru taleplerinizi yapabilirsiniz.

Marka tescilinizin olması neden önemli?

Marka tescilinizi yaptırmanızın size sağlayacağı bir takım avantajlar olacaktır. Bu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

Marka tescili, firmanızla ilgili önemli bilgileri anında verir

Marka tesciliniz olduğunda, tüketiciler anında firmanızla ilgili bazı fikirler edineceklerdir. Markanızın resmi olarak tanınmış ve resmi kurumlara kaydedilmiş olacağını gösterirken, yaptığınız işin de güvenilir olduğu algısını gösterecektir.

Siz bu konu ile ilgili herhangi bir şey söylememiş olsanız da logo veya firma isminizde marka tescilini vurgulamanız, tüketicilerin markanıza olan yaklaşımını olumlu bir şekilde değiştirecektir.

Marka değerini artırır

Marka tesciliniz olduğunda, firmanızın ve markanızın da değerini otomatik olarak yükseltmiş olursunuz. Bu markanın sadece size özel ve size ait olduğunu göstererek markanızın değerini artırabilirsiniz.

Markanız taklit edilemez

Marka tescili aldığınızda, markanız başkaları tarafından kopyalanamaz. Kopyalanmaya çalışıldığında ise yasal olarak başvurular yaparak, ilgili işlemlerin yapılmasını sağlayacak gücünüz olur. Marka tescilinizin olmaması durumunda, böyle bir süreçte herhangi bir yasal gücünüz olmaz. Aynı zamanda başka firma sizden önce davranarak, markayı tescil ettirebilir. Marka tescilinizi yaptırdığınızda bu durumun da önüne geçmiş olursunuz.

Marka tescili ürünlerinizi de korur

Kendi ürettiğiniz ve orijinal olan ürünlerinizi korumak için de marka tescilinden yararlanabilirsiniz. Tescilli bir marka olduğunuzda sadece marka isminizi ve logonuzu değil, aynı zamanda ürünlerinizi de korumuş olur ve bu ürünlerin taklit edilmesi halinde, elinizde ürünlerinizi savunacak yasal güç olur.

Diğer firmalardan farklılaşmanızı sağlar

E-ticaret sektöründeki marka tescili olan çok fazla firma olmadığı için, markanızı tescil ettirmeniz sektördeki rekabette diğer firmaların önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Markanızın, logonuzun ve isminizin eşsiz olması ve tanınır hale gelmesi diğer firmalardan farklılaşarak, daha özel bir hale gelmenize yardımcı olacaktır.

Marka tesciliniz siz istediğiniz kadar sizde kalır

Marka tescilinizin süresini siz belirleyebiliyorsunuz. Bu süreyi dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz. İsterseniz 10 yıllık bir süreç için markanızı kaydedebilir ya da ömür boyu bu marka tesciline sahip olabilirsiniz. Böylelikle bu süreç boyunca başka kimse bu markayı kullanma hakkına sahip olamaz.

Marka tescilinizin değerini artırabilirsiniz

Marka değerinizi ve bilinirliğinizi artırdıkça, marka tescilinizin de değerini artırmış olursunuz. Bu sayede ilerleyen bir zamanda markanızı satarak sektörden çıkış yapmak istediğinizden markanızı daha yüksek bir bedele satabileceğiniz gibi marka tescilinizin de değerini artırmış olursunuz. Bu da size satış ve çıkış sürecinde ekstra bir getiri sağlar.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU