Telefon
WhatsApp
Instagram ile e-ticaret sitenize trafik çekmek için neler yapabilirsiniz?
Instagram ile e-ticaret sitenize trafik çekmek için neler yapabilirsiniz?

Instagram, sosyal ağlar arasında şuan oldukça popüler ve e-ticaret firmaları bu mecraya yönelerek instagramda satış yapmak ve farklı hedef kitlelere ulaşmaya çalışıyorlar. Sosyal medya pazarlama stratejinizde Instagram’a yer vermek, bu anlamda size birçok fayda sağlayabilir.

Tabii ki sosyal mecralara yatırım yaptığınızda belli bir dönüş olmasını da bekleyeceksiniz. Instagram’ın dışarıya link verme özelliğinin olmaması, bu konuda markaları düşündürse de Instagram hesabınız üzerinden sitenize trafik çekebilirsiniz.

Dışarıya link yönlendirmesi yapılamasa da kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bu rehberimizde de bu yöntemleri ele alacağız.

Profilinizdeki hakkımızda bölümüne e-ticaret linkinizi ekleyin

Instagram hesabınızı oluşturduğunuzda, profil bilgilerinizi doldururken, web adresiniz için bir alan bulunuyor. Buraya e-ticaret sitenizin adresini ekleyebilirsiniz. Takipçileriniz profilinize tıkladıklarında buradaki adres üzerinden sitenize gelebilmeliler. Satış süreçlerinizi yönetmek ve markalaşmak adına bir e-ticaret sitenizin bulunması oldukça önemlidir. 

Paylaşımlarınızda call to action’lardan yararlanın

Görsel paylaşımlarınızda, eyleme çağrı ifadeleri (call to action) kullanarak, takipçilerinizi profilinizdeki linke tıklamaya yönlendirebilirsiniz. Farklı ifadeler kullanabileceğiniz gibi internet sitesi adresini de watermark olarak görsellere ekleyebilirsiniz.

Görsel açıklamalarında ilgili bağlantıyı yazın

Bir ürün ya da içerik paylaşımında bulunduğunuzda ilgili web adresini gönderinin altına not olarak ekleyebilirsiniz. Ancak bu linklerin uzun olması, mobil cihaz üzerindeki tarayıcı ile yazılmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle de link kısaltma servisleri ile kullanıcıların kolay bir şekilde yazabilecekleri bağlantılar oluşturabilirsiniz.

Videolarınıza URL yerleştirin

Instagram üzerinde video içeriklerin paylaşımını yapıyorsanız, videolarınızın içinde web sitenizin ya da istediğiniz bir adresin URL’sini ekleyebilirsiniz. Videonun montaj ve kurgu aşamasında bu URL’leri yerleştirmeniz, takipçilerinizin internet adresinizi görmelerini sağlayacaktır.

Instagram reklamlarından yararlanın

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ücretsiz olarak yapabileceklerinizdi. İnternet sitenize gelen trafiği artırmak için, Instagram reklamlarına bütçe ayırmayı da düşünebilirsiniz.

Instagram’ın birçok farklı reklam modeli bulunuyor ve bu reklamlardan yararlandığınızda, doğrudan e-ticaret sitenize ya da mobil uygulamanıza yönlendirme yapabiliyorsunuz. Dilediğiniz landing page ya da ürün sayfalarına da yönlendirme yaparak, takipçilerinizi ve diğer hedef kitleleri sitenize çekebilirsiniz. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden Instagram reklamları oluşturarak, kendi ihtiyacınıza en uygun olan modeli seçebilirsiniz.

Instagram’ın dışarı link yönlendirmesi yapmamasındaki asıl sebeplerden biri de markaları reklamlara yönlendirmek. Sadece reklamlarla dışarıya link yönlendirilmesinin yapılması, markaların bu mecradaki faaliyetlerini kısıtlayabiliyor. Dışarıya link yönlendirmesinin yapılmasına izin verilmesi durumunda, markalar reklamlara yönelmek istemeyebilir. Bu da tabii ki Instagram’ın gelirlerini doğrudan etkileyecektir.

Şu an Instagram’ın bu link yönlendirmelerine ne zaman izin vereceği ile ilgili bir bilgi bulunmuyor; bu nedenle de e-ticaret firması olarak Instagram üzerinden gelen trafiğinizi artırmanın en etkili yolu Instagram reklamlarına başvurmak olacaktır. 

Gelen trafiği nasıl ölçümleyebilirsiniz?

Instagram üzerinden gelen trafiği ölçümlemeniz de oldukça önemli. Kullandığınız metotların işe yarayıp yaramadığını ya da bu pazarlama çalışmalarından ne kadar geri dönüş aldığınız görmek için bu analizleri yapmalısınız.

Öncelikle Google Analytics üzerinde bu trafiklerin ölçümlemesini yapabilirsiniz. Sosyal yönlendirmeler üzerinden Instagram üzerinden gelen ziyaretçileri görerek, verilerinizi oluşturabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise, Instagram’a özel landing page’ler hazırlayabilirsiniz. Böylelikle Instagram üzerinde bu sayfanın linklerini paylaştığınızda Analytics üzerinden daha rahat bir şekilde ölçümleme yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz başka bir yöntem de, link kısaltma servislerinden yararlanmak. Link kısaltma servislerinin kendilerine özel analitik özellikleri bulunuyor. Bu linklere tıklandığında ya da linkler ziyaret edildiğinde, sonuçları link kısaltma servisinin istatistikler bölümünden analiz edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU