Telefon
WhatsApp
Instagram Hikayelerini pazarlama çalışmalarında nasıl kullanabilirsiniz?
Instagram Hikayelerini pazarlama çalışmalarında nasıl kullanabilirsiniz?

Instagram hikayelerini pazarlama çalışmalarında neden kullanmalısınız, instagram hikayelerini paylaşırken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası bu yazımızda.

Instagram’ın Hikayeler özelliği son dönemlerin en popüler içerik araçlarından biri haline geldi. Kullanıcı alışkanlıklarının normal gönderiler yerine Hikaye paylaşımlarına dönmesi nedeniyle de bu içeriklerin değeri ve görüntülenmesi de daha fazla olmaya başladı.

Instagram Hikaye paylaşımları bu nedenle markalar için de bir değer taşımaya başladı ve pazarlama da önemli bir yer kazanmaya başladı. Peki, Instagram Hikayeleri’nizi pazarlama aracı olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Neden Instagram Hikayelerini kullanmalısınız?

Instagram Hikayeleri özelliğini kullanmak birçok farklı neden bulunuyor. Bunları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Aktif kullanıcı sayısı fazladır
 • Çok fazla efor harcamadan, hızlı bir şekilde içerik üretebilirsiniz
 • Yeni fikirleri test etmek için kullanabilirsiniz
 • Birçok farklı özellikten yararlanabilirsiniz
 • Trafik çekmek için kullanabilirsiniz
 • Hesabınızın keşfedilmesi için alternatifiniz olur

instagram Hikayeleri nasıl kullanabilirsiniz?

Bir Hikaye oluşturmak için çok uzun süre üzerinde vakit harcamanız gerekmiyor. Değişik bir fikir ya da anlık bir paylaşım dahi Hikayeler için yeterli bir kriter. Normal gönderilerden farklı olarak sadece 24 saat görüntülenecekleri için çok kapsamlı bir çalışma yapmanız gerekmez.

Hikaye paylaşımlardan kullanabileceğiniz bazı özellikler bulunuyor. Öncelikle kamera çekim modlarından bahsedelim.

 • Metin paylaşımları: Sadece metin odaklı paylaşımlar yapabilirsiniz.
 • Canlı yayınlar: Takipçilerinizle doğrudan etkileşime geçmek için canlı yayınlar yapabilirsiniz.
 • Boomerang: 1-2 saniyelik döngü videoları hazırlayabilirsiniz.
 • Superzoom: Belli bir nesneye çok derinlemesine yakınlaştırma yapabilirsiniz. Ürün tanıtımlarında kullanabileceğiniz güzel alternatiflerden biri.
 • Rewind: Tersten oynatılacak videolar hazırlayabilirsiniz.
 • Eller serbest: Bu modda da kamerayı elinizde kayıt tuşuna basılı tutmak zorunda olmadan daha serbest çekim videolar hazırlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Sticker ve özellikler:

 • Anket sticker’ı: İki alternatif arasında seçim yapılmasını sağlayan anket paylaşımları yapabilirsiniz.
 • Hashtag sticker’ı: Paylaşımlarınıza belli Hashtag’ler ekleyerek, keşfedilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Soru sticker’ı: Takipçilerinizin size soru sormasını sağlayabilirsiniz. Ürünlerle ilgili soru cevap paylaşımları yapabilir ya da kullanıcıların markanızla ilgili herhangi bir soru sormasını sağlayabilirsiniz.

Konum özelliğini kullanın

Kullanabileceğiniz bir diğer özellik ise konum etiketleme özelliği. Bu özellik iki farklı yaklaşımdan etkili olabilir. Birincisi bu konumla ilgili paylaşımları takip eden kullanıcılar hikayelerinizi görebilir ve bu da sayfanızın keşfedilmesini sağlar.

Bir diğer yaklaşım ise eğer fiziki mağazanız bulunuyorsa, yaptığınız paylaşımlarda mağazanızı etiketleyebilir ve takipçilerinizi mağazanıza yönlendirmeye çalışabilirsiniz.

Yeni paylaşımlarınızı duyurabilirsiniz

Son dönemlerde Hikayeler’de kullanılan içerik türlerinden biri de sayfanızda yaptığınız son gönderiyi duyurmak oldu. Instagram’ın algoritmaları nedeniyle içerikleriniz tüm takipçilerinize ulaşmayabilir; ancak Instagram Hikayeler’inizin erişimi daha yüksek olabilir. Bu durumda da sayfanızda paylaştığınız son gönderiyi öne çıkartmak için de paylaşımlar yapabilirsiniz.

“Instagram

Sitenize nasıl trafik çekebilirsiniz?

Instagram Hikayeler’i aynı zamanda sitenize trafik çekmek için de kullanabilirsiniz. Sitenize ya da istediğiniz herhangi bir sayfaya yönlendirme yapmak için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor.

Birincisi, profilinizde paylaştığınız linke yönlendirme yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızda gönderinin üzerine, linkin hakkımızda bölümünde olduğunu bildirecek bir metin ekleyebilir ve takipçilerinizin bu linke bakmasını sağlayabilirsiniz.

İkinci yöntem ise; 10 bin takipçinin üzerinde bir hesaba sahipseniz, paylaşımlarınıza dışarıya yönlendirme linkleri ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar gönderiyi yukarıya doğru kaydırdıklarında bu linke yönlenirler.

Sitenize trafik çekmek, bir ürün sayfasına yönlendirme yapmak ya da bir blog içeriğini duyurmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Sonuçları Instagram İstatistikler üzerinden inceleyin

Yaptığınız çalışmaların nasıl sonuç verdiğini görmek için Instagram’ın İstatistikler özelliğini kullanabilirsiniz. Bu araca giriş yaptığınızda son 2 hafta içinde paylaştığınız Hikayeler’i ve bu paylaşımların aldığı etkileşim oranlarını görebilirsiniz.

Buradaki sonuçları inceleyerek hangi tür içeriklerin daha fazla ilgi gördüğünü, hangilerinin etkileşim sağlamadığını görebilir ve sonrasında da içerik stratejinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU