Telefon
WhatsApp
Instagram'da satış yapmak için neler yapmanız gerekiyor?
Instagram'da satış yapmak için neler yapmanız gerekiyor?

Instagram’da satış yapma fikri birçok kişinin son dönemlerde yoğunlaştığı iş fikirlerinden biri haline geldi. Instagram’ın popülerleşmesi ve reklam modellerinin gelişmesiyle beraber bu platform bir satış kanalı haline gelmeye başladı.

Ancak bir Instagram hesabına sahip olmak, Instagram’da satış yapmak için yeterli değil. Güvenilir bir satış kanalı oluşturmak ve takipçileriniz ile hedef kitlenizin ürünleriniz ve hizmetlerinizden yararlanmaları için yapmanız gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu rehberimizde de Instagram’da satış yapmak için neler yapmanız ve hangi yolları izlemeniz gerektiği üzerinde duracağız.

 

Instagram’da satış yapmak için bir şirket kurmanız gerekiyor mu?

Instagram’da ürün satmak için bir şirketinizin olma zorunluluğu bulunmuyor; ancak bu noktada bazı yasal süreçlerin devreye girdiğini hatırlatmamız gerekiyor. İnternet üzerinden herhangi bir kanal üzerinde tüketicilere doğrudan ürün satışı yapıldığında Türkiye Cumhuriyeti vergi düzenlemeleri gereğince şahıs ya da kurumların vergi yükümlülükleri doğmaktadır.

Bu nedenle de Instagram’da satış yapmak için bir şirket kurma zorunluluğunuz olmasa da vergi yükümlülüklerinizi yerine getirmek ve vergi ile ilgili cezalardan kaçınmak için bir şirket kurmanız oldukça faydalı olacaktır. Şahıs ya da limited şirketi açarak, Instagram’da satış yapmak için ilk adımı atabilirsiniz.

 

Instagram’da satış yapanlar için vergilendirme

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi internet üzerinden satışlarda vergi yükümlülükleri doğmaktadır. Yaptığınız satış oranı ya da satışını yaptığınız ürünlere göre ödemeniz gereken vergiler ve vergi oranları değişebilir. İnternetten satışlarda şahıs ya da firmaların ödemeleri gereken vergilerle ilgili bilgileri aşağıdaki yazılarımızda bulabilirsiniz.

 

Instagram üzerindeki satışlarda ödeme sistemleri

Instagram üzerinde doğrudan ürün satmanızı ve ödeme almanızı sağlayacak bir sistem bulunmuyor. Bu nedenle de ödeme işlemleri için farklı yolların izlenmesi gerekiyor.

Bir e-ticaret sitesi olmayan hesaplar genellikle banka havalesi ya da kapıda ödeme seçeneklerini hedef kitlelerine sunmaktalar. Bu durumda telefonla iletişime geçilerek banka havale bilgileri müşterilere verilmekte.

Bu sistemin getirdiği dezavantajlardan biri tüketicilerde güven probleminin oluşması. Herhangi bir referans noktasının olmaması ve nakit ödeme işleminin yapılması belli bir kitleye ulaşılmasını sağlasa da genel olarak bakıldığında tüketiciler arasında güvensizliğin oluşmasına neden oluyor.

Bir şirketin olmaması nedeniyle aynı zamanda müşterilerinize fatura da kesmemiş olursunuz ve bu da başka bir güven sorununun oluşmasına zemin hazırlamakta. Tüketiciler herhangi bir memnuniyetsizlik sonucunda ellerinde fatura olmaması nedeniyle ürün veya para iadesi yapamazlar ve bu da verdiğiniz hizmetlere güvenilmemesine neden olur. Belli bir süre sadık müşteri kitleleri kazanmanız bu şekilde bir hayli zordur.

Bir başka ödeme sistemi ise, bir e-ticaret siteniz bulunuyorsa, Instagram üzerindeki takipçilerinizi e-ticaret siteniz üzerine yönlendirerek, buradaki farklı ödeme sisteleri aracılığı ile ödemeler alabilirsiniz. Bir e-ticaret sitenizin olması ile Sanal POS’lar ile kredi kartlarıyla da ödemeler alabilirsiniz. Bir sitenizin olması ve tüketicilere güvenli bir şekilde alışveriş imkanı sunmanız, tüketicilerin güvenini kazanmanızda önemli bir başlangıçtır.

Neden bir e-ticaret siteniz olmalı?

Instagram’da satış yapmak için bir e-ticaret sitenizin olmasının size sağlayacağı birçok avantaj bulunur. Bu avantajları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Kurumsal bir kimliğiniz olur

Bir e-ticaret sitenizin olması ve müşterilerinize fatura kesebilmeniz yaptığınız işin daha kurumsal ve profesyonel olduğu izlenimini müşterilerinize gösterir. Gerekli güvenlik önlemlerini alarak, web sitenizde güvenli bir şekilde alışveriş imkanı sunduğunuzda, müşterilerinizin size güvenerek siteniz üzerinden alışveriş yapabilmelerini sağlarsınız.

Farklı ödeme sistemlerini entegre edebilirsiniz

Bir e-ticaret siteniz olduğunda, sadece kapıda ödeme ya da banka havalesine bağımlı kalmadan, mevcut tüm ödeme sistemlerini e-ticaret sitenize entegre edebilirsiniz. Kredi kartı, ön ödemeli kartlar, banka havalesi ya da diğer online ödeme sistemlerini sitenize ekleyerek, farklı müşteri kitlelerine ulaşma fırsatınız olur.

Farklı kanallar üzerinden de satış yapmaya başlayabilirsiniz

Bir e-ticaret siteniz olduğunda ürünlerinizi birçok farklı yerde listelemeye ve farklı satış kanalları oluşturmaya başlayabilirsiniz. Örneğin online pazaryerlerinde mağaza açabilir ve bu platformları da bir satış kanalı haline getirerek sadece Instagram’a bağlı kalmak zorunda olmazsınız.

Daha geniş reklam ve pazarlama yapma imkanı

E-ticaret siteniz olduğunda birçok farklı pazarlama ve reklam metodunu satış politikalarınıza ekleme imkanınız olur. E-posta pazarlama, içerik pazarlama, Adwords, Adsense, SEO, Retargeting reklamlarla gibi farklı dijital pazarlama yöntemlerinden yararlanarak satışlarınızı ve ulaştığınız hedef kitleyi büyütebilirsiniz.

Instagram’da ürünlerinizi nasıl listeleyebilirsiniz

Instagram üzerinde ürünlerinizi listelemek için farklı yollar bulunuyor. Instagram’da doğrudan satış yapma özelliği henüz Türkiye’de kullanıma açılmadığı için 3. parti yazılımlar kullanmanız ya da profilinizde tüm ürünlerinizi paylaşarak, profilinizi ziyaret edenlerin bu ürünleri görmelerini sağlayabilirsiniz.

İdeaSoft e-ticaret paketi kullanıcıları, Instagram’da ürünlerini çok kolay bir şekilde listeleyerek doğrudan satışa çıkartabilmekteler. InstaShop ile paylaşımlarınızda ürünlerinizi etiketleyerek, takipçilerinizin ürünlerinize kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki videodan InstaShop uygulamamızı inceleyebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU