Telefon
WhatsApp
Hedef kitlenize ulaşmak için Youtube’u nasıl kullanabilirsiniz?
Hedef kitlenize ulaşmak için Youtube’u nasıl kullanabilirsiniz?

Video içeriklerin etkileşim ve geri dönüşüm oranlarının artması Youtube gibi video platformlarının da reklam verenler ve firmalar için daha önemli hale gelmesini sağladı. Video içerik üretimi yapan firmalar Youtube üzerinden hedef kitlelerine hem organik hem de ücretli reklamlarla ulaşabilirler. Bu platformu doğru ve etkin kullanmak, yeni kitleler kazanmanıza da yardımcı olacaktır.

E-ticaret siteleri de Youtube’u kendi avantajları için kullanabilir ve hedef kitlelerini kendi kanallarına çekerek buradaki paylaşımları üzerinden takipçileriyle etkileşime girebilir ve geri dönüşümlerini artırmak için çalışmalar yapabilirler.

Marka kimliğinden çıkıp bir şahıs olarak öne çıkın

Youtube’da videolarla takipçilerinize ulaşırken marka kimliğinden çıkmak ve bir şahıs olarak öne çıkmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Marka olarak kendinizi göstermek, kullanıcılarda doğrudan içeriklerinizin reklam odaklı olduğu algısı yaratacağı için, çalışmalarınızdan beklediğiniz performansları alamayabilirsiniz.

Markanızla ilgili içerik oluşturmaya devam etseniz de, paylaşımlarınızı daha kişisel bir seviyeye indirmek için şahıs olarak, takipçilerinizin karşısına çıkmanız daha etkili olacaktır. Marka görünümünden uzaklaşarak, paylaşımlarınızı daha kişisel bir hale getirmeniz, takipçilerinizle de daha samimi bir iletişim kurmanıza yardımcı olacağı için, elde edeceğiniz geri dönüşüm ve etkileşim oranlarınızı da artırabilirsiniz.

Kişisel bir yaklaşım sergilemeniz, bireysel olarak da takipçilerinizle bir bağ kurmak için size yardımcı olacaktır. Bireysel iletişiminizin olması, marka algınızın da daha iyi bir şekilde algılanmasını sağlayacağı için sadık müşteri kitleleri oluşturmak için etkili bir yöntem olarak ön çıkar.

Bilginizi, tecrübelerinizi ve rehber içerikleri paylaşın

Takipçilerinizi bilgilendirmek, onlara yeni bir şeyler sunmak, uzmanı olduğunuz konular hakkında bilgi birikimi ve tecrübelerinizi paylaşmak da paylaşımlarınızın kalitesini artıracaktır. Bilgi paylaşımı yapmak, ürünlerinizin nasıl kullanılacağı ile ilgili rehber içerileri hazırlamak, sitenizdeki SSS bölümleriyle ilgili içerikler sunmak, takipçilerinizden ve müşterilerinizden gelen soruların yanıtlarının yer aldığı paylaşımlarda bulunmak da etkileşim oranlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Youtube kullanıcıları çoğu zaman eğlenmek için buraya gelseler de bu mecranın büyük bir bilgi platformu olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Kullanıcılar aynı zamanda bir takım bilgilere ulaşmak için de buradaki videoları arayabiliyorlar. Bu sebeple de bilgi odaklı içerikler hazırlamanız ve doğru başlıklarla bu paylaşımların içeriklerini anlatmanız, bilgi amaçlı gelen kişilere de ulaşmanıza yardımcı olur.

Yeni ürün tanıtımları yaparak, onları sitenize yönlendirin

Youtube’un güzel ve etkili özelliklerinden biri de videolar içine yerleştirdiğiniz linkler aracılığıyla izleyecileri doğrudan kendi belirlediğiniz varış sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Böylelikle ürün tanıtımı ya da karşılaştırması gibi video içeriklerde, ürünlerin yer aldığı sayfaların linklerini paylaşarak, izleyicileri doğrudan bu satış sayfalarına yönlendirebilirsiniz.

Bu link yönlendirmelerini yapabilmek için Youtube hesabınızı web sitenizle entegre bir hale getirmeniz gerekiyor. Bu entegrasyon işlemlerinin ardından, Youtube web sitenizi tanımaya başlıyor ve sitenizle ilgili link paylaşımları yapmanıza izin veriyor.

Bir ürünün nasıl kullanılacağını ya da kullanım alanlarını anlatın

Videonun en önemli özelliği, bir fotoğraf ya da bir blog yazısıyla verebileceğiniz bilgilerden çok daha fazlasını birkaç saniyede karşı tarafa sunabilmesi. Ürün ya da hizmet tanıtımları, videolarla daha etkili bir hale geliyor. Kullanıcıların büyük bir bölümü ürünle ilgili bir yazıyı okumaktansa, bir videoyu izlemeyi tercih ediyor. Bunun sebebi de yazıdaki görselleştirme elementinin eksik olması. Kullanıcılar ilgilendikleri ürünün nasıl göründüğünü, nasıl çalıştığını, gerçek boyutlarını ve gerçek hayattaki kullanım alanlarını görmek isterler. Bu sebeple de ürün tanıtım videoları hazırlamak, bu ürünlerin kullanım alanlarını detaylı bir şekilde göstermek, ürünlerinize daha fazla talep yaratmanıza da yardımcı olacaktır.

Markanızın hikayesini ve markanızla ilgili haberleri paylaşın

Paylaşımlarınızda kişisel bir yaklaşımınız olsa da markanızı da ön plana çıkartacak içerikler hazırlayabilirsiniz. Markanızın ya da ürünlerinizin hikayesini paylaşmak, ürünlerin üretim aşaması gibi arkaplandaki işleri öne çıkartacak ve daha transparan bir yapıya bürünmenizi sağlayacak içerikler de oluşturabilirsiniz. Böylelikle takipçilerinizle daha samimi bir ilişki kurarak, marka algınızı bu yönde geliştirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU