Telefon
WhatsApp
Etkileşimlerinizi artırmak için Instagram’da günlük olarak yapmanız gerekenler
Etkileşimlerinizi artırmak için Instagram’da günlük olarak yapmanız gerekenler

Sosyal medya pazarlamadan iyi sonuçlar alabilmek için düzenli olarak bu mecralar üzerinde çalışmalar yapmanız ve her gün aktif bir şekilde bu platformları takip etmeniz gerekir. Tabii ki sosyal medya yönetiminde içerik yönetimi yapmak, takipçilerle etkileşim içinde olarak onlarla iletişim kurmanız belli bir zaman ve emek gerektireceği için, sosyal medya yönetim planınızın olması da gerekir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için “7 adımda sosyal medya yönetim stratejisini nasıl hazırlayabilirsiniz?” isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Bugünkü rehberimizde de bu stratejinin bir parçası olarak günlük olarak Instagram üzerinde yapmanız gereken çalışmaları sizinle paylaşacağız.

Görsel içerikler paylaşın

Instagram’ın bu kadar popüler olmasının arkasında yatan sebeplerden biri görsel içerik odaklı olması. Kullanıcılar genellikle uzun yazılı içeriklere ilgi göstermediklerinden, bu mecra üzerindeki görsel odaklı içerikler daha fazla talep uyandırıyor.

Sizin de bu kullanıcı alışkanlığını bir şekilde lehinize çevirmeniz gerekir. Bunun için de günlük olarak görsel içerik paylaşımları yapmaya özen göstermelisiniz.

Çok aşırıya kaçmamak için günlük bir adet paylaşım aslında ideal bir yaklaşımdır. Bu içerikleri artırmak ve ikiden fazla paylaşım yapmanız takipçilerinize spam gibi görünebilir. Birden fazla paylaşım yapmayı tercih ettiğiniz durumlarda Hikaye paylaşımlarına yönelebilirsiniz.

Önemli bilgi: Eğer bu kanala çok fazla zaman ve emek harcamıyorsanız ve günlük olarak paylaşım yapamıyorsanız, belli bir plan oluşturarak, haftada birkaç kez paylaşım yapmaya çalışmalısınız. Bu mecra üzerindeki görünürlüğünüzü artırabilmek için belli bir düzeniniz olması oldukça önemlidir.

İşin sahne arkasını Hikaye’ler ile paylaşın

İşin sahne arkasını göstermeniz, takipçilerinizin güvenini kazanmanızı sağlarken, sadık kitleler oluşturmanızı da sağlar. Bu nedenle içerik stratejinizde işin sahne arkasını gösterecek paylaşımlara da yer verebilirsiniz.

Bu paylaşımları özellikle Hikaye bölümünde paylaşmayı deneyebilirsiniz. Bu paylaşımlar sadece 24 saat görünür olduğu için sahne arkası paylaşımlar için oldukça etkilidir.

Hikaye paylaşımları yapmanız, kullanıcıların zaman tüneli üzerinde de spam yapıyor gibi görünmenizin de önüne geçecektir.

Takipçi istatistiklerinizi analiz edin

Profilinizde olan biteni analiz etmeniz ve elde ettiğiniz verileri analiz etmeniz, sosyal medya hesabınızı daha etkili bir şekilde yönetmenizi sağlarken, daha iyi stratejiler geliştirmeniz konusunda da size yardımcı olacaktır.

Günlük olarak etkileşim oranlarınızı, gönderilerin aldığı yorum ve beğenileri takip edebilir, hikayelerinizin erişim oranlarını ve size gelen mesajları ve bu mesajların hangi gönderilerden sonra geldiğini analiz ederek, sosyal medya çalışmalarınızın verimini artırabilirsiniz.

Elde ettiğiniz verileri incelediğinizde yaptığınız çalışmaların ne kadar etkili olduğunu ve hangilerinin size iyi sonuçlar getirdiğini görebilirsiniz. İyi sonuç alamadığınız paylaşımları görerek de stratejilerinizi bu yönde değiştirebilirsiniz.

 

Takipçilerinizle etkileşime girin

Yaptığınız paylaşımlar sonrasında paylaşımlarınızı beğenen ve yorum yapan takipçilerinizle iletişim içinde olmanız da sayfa ve içeriklerinizin görünürlüğünü artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Kendi içeriklerinize gelen yorumlara yanıt vermenin yanı sıra, sizin takip ettiğiniz hesaplarla da etkileşime girebilirsiniz. Onların içeriklerini beğenebilir ve onlara yorum yapabilirsiniz.

Bu yaklaşım hem onların hoşuna gidecektir hem de sizin onlarla daha samimi bir iletişim kurmanıza da yardımcı olacaktır.

Trendleri ve güncel konuları takip edin

Trendleri ve güncel konuları takip etmeniz, takipçilerinizin ilgisini çeken ve onların dikkatinde olan konularla ilgili paylaşımlar yapmanıza da imkan tanır. Gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları takipçilerinizin ilgisini çekerek, etkileşimlerinizi artırma konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle de güncel konuları yakından takip etmeniz ve bu konuları kendi firmanız ve ürünlerinizle bağdaştırabilmeniz profilinizdeki geri dönüşümleri de artırmanıza yardımcı olur.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU