Telefon
WhatsApp
E-ticarette yoğun sezonlarda kargo yönetimi ipuçları
E-ticarette yoğun sezonlarda kargo yönetimi ipuçları

Kimi firmalar için belli sezonlar satışların normalden daha fazla artış göstermesine neden olabiliyor. Bu tür durumlarda da e-ticaret firmalarının kargo yönetimi konusunda ekstra çalışmalar yapmaları ve bu yönetim sürecini iyi yönetmeleri önemlidir. Kargo yönetim sürecini birkaç başlık altında toplayabiliriz:

  • Kargo ücretleri
  • Kargo seçeneklerinin pazarlaması
  • Ürün paketleme ve kutu açılım deneyimi
  • İade politikası

Bu 4 ana başlık üzerinde neler yapabileceğinizi ve yoğun bir sezonda kargo yönetim sürecinizi nasıl daha iyi bir şekilde yönetebileceğinizi bu rehberimizde ele alıyoruz.

Kargo ücretleri

Yoğun sezonlarda tüketicilere tek bir standart kargo ücreti sunabileceğiniz gibi, farklı ürünlerde ya da farklı sepet tutarlarında farklı kargo ücretleri de sunabilirsiniz. Geri dönüşümleri artırmak için standart bir uygulamanızın olması tabii ki daha etkili bir çözüm olacaktır. Kargo ücretlerini belirlerken şu alternatiflerin üzerinde durabilirsiniz.

Ücretsiz kargo: Site genelindeki tüm alışverişlerde ya da belli bir sepet tutarında geçerli olmak üzere, tüketicilere ücretsiz kargo seçeneği sunabilirsiniz.

Sabit oranlı kargo ücreti: Site üzerinde yapılan tüm alışverişlerde sabit oranlı bir kargo ücreti sunarak, tüm ürün kategorilerinde aynı kargo fiyatını sunabilirsiniz.

Ürünlere göre değişik kargo ücretleri: Bazı ürünlerin kargo maliyetleri diğerlerine göre daha az ya da fazla olabilir. Bu tür durumlarda da ürünün boyutları ve ağırlığına göre farklı kargo ücretleri sunabilirsiniz.

Kargo seçeneklerinin pazarlamadaki yeri

Kargo seçeneklerinizi bir pazarlama aracı olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle ücretsiz kargo seçenekleri sunuyorsanız, bu hizmetinizi farklı kanallar üzerinden takipçileriniz ve hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz.

Hazırladığınız reklam kampanyalarında ürün ve kampanya bilgilerinize ek olarak, kargo seçeneklerinizi ve hizmetlerinizi de ekleyerek, hedef kitlenizi bilgilendirebilirsiniz.

Kargo bilgilerini pazarlama konusunda şu çalışmaları yapabilirsiniz:

  • Sitenize kargo hizmetlerinizle ilgili bir banner koyun
  • Bu hizmetiniz belli bir süre geçerliyse, kampanyanın bitiş tarihini belirtin
  • Ana sayfanızda kargo hizmetinizle ilgili gerekli detayları yazılı olarak da paylaşın
  • Sosyal medya hesaplarınızda kargo bilgilerinizle ilgili paylaşımlar yapın
  • E-posta pazarlama çalışmalarınızda bu hizmetinizden bahsedin
  • SSS sayfanızdaki ilgili bölümü güncelleyin

Ürün paketleme ve kutu açılım deneyimi

Yoğun sezonlarda firmalar iş yoğunluğundan dolayı kutu açılımı deneyimi ve ürün paketleme sürecini biraz geri planda tutabiliyor; ancak müşteri memnuniyetini yüksek tutmak ve sipariş veren kişilere iyi bir deneyim yaşatmak için üzerinde durmanız ve aksatmamanız gereken konulardan biri de şüphesiz paketleme ve tüketicilere sunduğunuz bu deneyimdir.

Siparişlerinizi aldıktan sonra, tüm müşterilerinizin paketlerini aynı standartta ve kalitede hazırlamanız oldukça önemli. Özensiz hazırlanan bir kutu müşterinizin deneyimini de olumsuz etkileyecektir. Siz yoğun bir süreç geçirseniz dahi müşterileriniz bunun bilincinde olmadıkları için sizden aldıkları hizmetin kaliteli olmasını bekleyeceklerdir.

Bu sebeple de gerekirse yoğun süreçlerinizde kargo ve depo çalışan sayınızı artırarak, müşterilerinize standart kalitede hizmet verebilirsiniz. Bu konunun üzerinde durmanız yoğun sezonlarda da yüksek müşteri memnuniyeti oranıyla çalışmanıza yardımcı olur.

İade politikası

Dikkat etmeniz bir diğer konu ise bu yoğun sezondaki iade politikalarınız olacaktır. Kullanıcılar herhangi bir sebeple yasal haklarını kullanarak siparişlerini iptal edebilir ve ürünleri geri gönderebilirler. Bu duruma hazırlıklı olmanız ve müşterilerinizi mağdur etmeyecek ancak kötü kullanımlara da müsade etmeyecek bir iade politikası hazırlamanız gerekiyor.

İade politikanızın sitenizin tüm sayfalarında görünmesi de bir hayli önemlidir. Kullanıcılar site gezinirken ya da alışveriş yaparken, gerektiğinde bu sayfaya ulaşabilmeliler. Bu politika sayfasını sitenin Footer bölümünde kullanarak, tüm sayfalardan ulaşabilir yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ödeme sayfalarınızda da iade politikanızı yönlendirme linki paylaşarak, tüketicileri bilgilendirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU