Telefon
WhatsApp
E-ticarette kullanabileceğiniz popüler pazarlama türleri
E-ticarette kullanabileceğiniz popüler pazarlama türleri

İnternet üzerinden satış yaparken, tüketicilere ulaşmak, marka ve ürün bilinirliğini artırmak için farklı pazarlama türleri ile çalışmalar yapmanız gerekir. Pazarlama çalışmalarınızın kapsamını artırmak ve farklı amaçlara yönelik çalışmalar yapmak için popüler pazarlama türleri arasında seçim yapmanız gerekebilir. Elinizdeki bütçeye göre sizin için en ideal olan pazarlama yöntemlerine yönelmeniz de alacağınız geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacaktır.

E-ticarette kullanabileceğiniz pazarlama türleri

Inbound pazarlama

İnternet ile beraber içerik üretiminin farklı kanallar üzerinden yapılabilmesi ve inbound pazarlamanın da değerini daha da artırmış durumda. Inbound pazarlama, satın alma kararı vermeye yaklaşan ve belli bir ürün arayan tüketicilere yönelik içerik çalışmalarının yapılması üzerine odaklanan pazarlama türü olarak öne çıkmakta. Görsel, video ya da yazılı içeriklere odaklanarak, tüketicilerin satın alma süreçlerinde, onların satın alma kararlarını etkileyecek pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz.

 

SEM (Arama motoru pazarlama)

Arama motoru pazarlama da günümüzde en çok kullanılan pazarlama türleri arasında yer alıyor. Kullanıcılar gün içerisinde arama motorları üzerinde milyonlarca arama yapmaktalar ve SEM çalışmaları ile kullanıcıların arama sorgularına yanıt verecek içeriklerle, e-ticaret sitenize trafik çekebilirsiniz. SEM, iki farklı şekilde yapılmakta. Birincisi SEO olarak da bilinene arama motoru optimizasyonu; ikincisi ise arama motorları üzerindeki reklam çalışmaları. SEO çalışmaları web siteniz üzerindeki içeriklerin, arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi ile yapılırken, reklam çalışmaları ise Google özelinde konuştuğumuzda Adwords reklamları ile yapılmakta.

 

E-posta pazarlama

Günümüzde hala geçerliliğini koruyan ve yüksek geri dönüşümler sağlayan pazarlama türü olan e-posta pazarlama, tüketicilere doğrudan ulaşma şansı tanıdığı gibi, reklam ve kampanya çalışmalarında da kişiselleştirme özelliği sunarak, e-ticaret firmalarına olumlu sonuçlar getirir. Doğru kurgulandığında, e-posta çalışmalarıyla abonelerinize yeni ürün ve kampanyaları duyurabilir, onların geçmiş alışverişlerine dayanarak daha ilgili ürün önerileri sunarak kişiselleştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

 

Sosyal medya pazarlama

Günümüzün en popüler pazarlama türü, sosyal medya diyebiliriz. Markaların büyük bir bölümü, internet üzerinden tüketicilere ulaşmak için milyonlarca kullanıcı tabanına sahip olan ve kullanıcıların da gün içerisinde bir hayli aktif olarak kullandıkları sosyal ağlar üzerinde pazarlama çalışmaları yapmakta. Sosyal ağlar organik olarak hesap büyütme, tüketicilere ulaşma ve geri dönüşüm artırma seçeneği sunarken, reklam modelleri ile firmaların farklı reklam kampanyaları oluşturmalarına da ortam sağlamakta.

 

İçerik pazarlama

İçerik pazarlama, görsel, yazılı ya da video içerikler üreterek, tüketicilere bilgi verme, onları eğlendirme veya belli bir konu hakkında eğitme amacıyla kullanılan pazarlama türü. Ürün tanıtımları ve inbound pazarlama için de önem taşıyan içerik pazarlama, organik olarak web sitelerine trafik çekmek isteyen firmalar için de oldukça yararlıdır. Arama motorları üzerinden organik trafik çekmenin yanı sıra, blog içeriklerinin sosyal ağlarda paylaşılmasıyla, e-ticaret sitesine sosyal yönlendirme trafikleri de sağlanabilir.

 

 

 

Video pazarlama

Son birkaç yıldır birçok firmanın yönelmeye başladığı pazarlama türü ise video pazarlama oldu. Kullanıcı trendlerinin video içeriklere doğru yön değiştirmesi ve video içerik üretiminin bir hayli kolaylaşması ile birlikte firmalar video içerik üretimine ağırlık vermeye başladılar. Ürün tanıtımları, kampanya duyurları, vlog’lar, canlı yayınları, animasyonlu videolar, eğitici ve bilgilendirici videolar bu pazarlama çalışmalarında farklı platformlar üzerinde kullanılabilir.

 

Influencer pazarlama

Pazarlama türleri arasında, markaların son yıllarda yöneldiği akımlardan biri de tanınmış kişi veya hesaplarla iş birlikleri yaparak, ürün ya da marka tanıtımları yapmak oldu. Influencer pazarlama olarak bilinen bu çalışmalarda, belli bir takipçi kitlesine sahip ya da belli bir niş üzerinde bilgi uzmanlığı olan kişilerle iş birlikleri yapılır. Bu kişiler, markalar için içerik üretebileceği gibi onların ürün tanıtımlarını yaparak, kendi hedef kitlelerine markayı tanıtırlar.

 

Ürün pazarlaması

Pazarlama türleri arasında e-ticaret firmalarının özellikle üzerinde durmaları gereken ürün pazarlaması, belli bir ürün için belli bir pazarda talep yaratmak ve tüketicilerin ürün hakkında mümkün olduğunca bilgi almasını sağlayarak, onların satın alma kararlarını etkileyecek olan çalışmaların bütünüdür. Ürünün üretim süreci ile pazarlama çalışmaları arasında bir köprü görevi gören bu çalışmalar, pazardaki talebi oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlar.

 

Kulaktan kulağa pazarlama

Tüketicilerin kendi aralarında markalar hakkında yaptıkları yorumları, tavsiye ve önerileri tanımlayan kulaktan kulağa pazarlama da e-ticaret firmaları için önemlidir. Müşteri memnuniyetiyle doğrudan ilişkisi olan kulaktan kulağa pazarlama, doğrudan tüketiciler tarafından yapıldığı ve tüketicilerin çevrelerindeki kişilerin düşüncelerine daha fazla değer vermelerinden dolayı markalar için önemlidir. Bu çalışmaları geliştirmek için müşteri memnuniyetini artıracak çalışmalara odaklanmanız gerekir.

 

Kullanıcı içeriklerinin pazarlaması

Kullanıcıların ürettikleri içeriklerin pazarlanması da günümüzde oldukça popüler. User Generated Content olarak da bilinen bu içerikler, markalar tarafından sosyal kanıt niteliğinde kullanılmaktadır. Ürün fotoğrafı paylaşan kullanıcıların ya da ürünle ilgili yorumlarını paylaşan kullanıcıların ürettikleri içerikleri farklı pazarlama kanallarında öne çıkartılmasıyla yapılan bu çalışmalar, tüketicilerin gerçek kişilerin düşüncelerini görmelerini sağlar.

 

Etkinlik pazarlama

Popüler pazarlama türleri arasında etkinlik pazarlama da bulunmakta. Belli bir amaç odağında düzenlenen etkinliklerde, markayı ve ürünleri tanıtmak amacıyla yapılan çalışmalardır. Etkinlikler, seminerler, fuarlar ve toplulukların katılımını gerektiren diğer organizasyonları kapsayan etkinlik pazarlama çalışmaları, tüketicilere ulaşmak ve birebir iletişim kurmak için de oldukça etkilidir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU