Telefon
WhatsApp
E-ticaret teması nedir ve tema seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
E-ticaret teması nedir ve tema seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Doğru e-ticaret teması, e-ticaret sitesinin göze daha görünmesini sağlarken, kullanıcı deneyimini geliştirerek ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini ve geri dönüşümleri artırmaya yardımcı olur.

E-ticaret teması seçerken, belli başlı konulara dikkat etmek bu nedenle de önemlidir. Tema seçimlerinde bilinmesi gerekenlere geçmeden önce, e-ticaret teması nedir ve ne amaca hizmet eder onu ele alalım.

E-ticaret teması nedir?

E-ticaret teması, web sitenin tasarımı ve tasarımında kullanılan öğelerin tamamına verilen bir isimdir. E-ticaret sitesinin tasarımında belli bir konseptin kullanılması, site arayüzü üzerindeki öğelerin nerede nasıl konumlandırılacağı, hangi renklerin kullanılacağı, butonların büyüklükleri ve renkleri, yazı fontları, fontların büyüklükleri, sepet ikonları, ürün, kategori ve varış sayfalarının tasarımlarının nasıl yapıldığı, web sitenin temasını belirler.

Bir süreklilik sağlamak ve bir konsepte uyum sağlaması için bu tasarım öğelerinde standart yaklaşımlar sergilenerek, sitenin tamamında aynı temanın uygulanması sağlanır.

Tasarımsal değişiklikler, işin hangi sektörle ilgili olduğuna; ulaşılacak hedef kitleye, satılacak ürünlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle de birçok farklı e-ticaret teması bulunmaktadır.

Temalar, hem ücretsiz hem de ücretli e-ticaret yazılımlarında mevcuttur. İnternet üzerindeki e-ticaret site temalarını inceleyerek, kendi e-ticaret siteniz için bir konsept belirleyebileceğiniz gibi e-ticaret altyapı sağlayıcılarının hazır e-ticaret şablonlarından yararlanabilir ya da bu sağlayıcıların size özel tema hazırlamalarını talep edebilirsiniz.

 

E-ticaret teması seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Tema seçimi kullanıcı deneyimi ve teknik konuların yanı sıra sitenize duyulan güven açısından da önemlidir. Kolay kullanım, göze hitap edilicilik ve trendlere uygunluk da temalarda dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Temel olarak tema seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Göze hitap edicilik

Seçtiğiniz temanın tasarımının göze hitap etmesi oldukça önemli. Site tasarımlarının tüketicilerin siteye güvenmesinde önemli bir rolu bulunur. Göze hitap etmeyen, kolay anlaşılmayan ve karmaşık tasarımlar günümüzde tercih edilmediği gibi tüketicilerin güvenini kazanma konusunda da negatif bir etkiye sahiptir.

Seçtiğiniz temanın göze hitap etmesi ve kolay anlaşılabilir olması ziyaretçileri e-ticaret sitenizde tutabilmek için önemli bir faktördür. Göze hitap edicilikle beraber tasarım trendlerine uyumluluk da sitenizin günceli yakaladığını gösterdiği için pozitif bir etki yaratır.

Renk dağılımı ve tasarımda renklerin kullanımı

Renk seçimi, firmalar için oldukça önemlidir. Renklerin psikolojisi sayesinde tüketicilerin bilinçaltına farklı mesajlar verilebildiği gibi renkler geri dönüşümlerde de önemli bir rol oynar.

 

Bu nedenle de site tasarımınızda renklerin dağılımı, bu renklerin nerede ve nasıl kullanıldığı oldukça önemlidir. Web site tasarımlarında en fazla 3 ana renk kullanılması ideal bir yaklaşımdır. Çok fazla renk kullanımı, verilmek istenen renk psikolojisinin önüne geçebilmektedir. Tabii ki farklı sektörlerde bu kuralın dışına çıkılabilir. Örneğin çocuklara yönelik bir sektörde daha fazla renk kullanmak uygun olabilir.

Tema üzerinde, buton renkleri, sepet ikon rengi, logo renkleri, menü çubuğundaki aktif öğelerin renkleri, ara çizgi renklerinin birbiriyle uyumlu olması gerekir. Özellikle sepete ekleme ve satın alma butonlarının renklerinin dikkat çekici olması da gerekir. Ziyaretçileri belli bir eyleme geçirebilmek ve onlara kolaylık sağlamak için bu noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Marka ve ürünlerinize uyumluluk

Her tema ve tasarım her marka için uyumlu değildir. Tasarımda kullanılan fazı fontları, renkler, menü kullanımları firmadan firmaya, yapılan işe ve satılan ürünlere göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin, birçok farklı kategoride geniş bir ürün yelpazeniz bulunuyorsa kategori görünümü ve navigasyonu kolay olan ve birçok ürünü aynı anda gösterebilecek bir tasarıma yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Ya da niş bir pazarda az ürünle yer almayı hedefliyorsunuz, kategori görünümünden çok mevcut ürünlerinizi daha fazla öne çıkartacak tasarımları seçmeniz daha doğru bir yaklaşım olur.

Tema seçimi konusunda rakip veya sizinle benzer sektörde olan firmaların web sitelerini incelemeniz, tasarım konusunda sizin de nasıl bir adım atmanız gerektiği konusunda size bir takım fikirler verecektir.

Ürün ve kategori sayfaları

Ürün ve kategori sayfalarınız e-ticaret sitenizin en önemli sayfaları arasında yer alır. Bu sebeple de bu sayfaların kullanışlığı ve göze hitap ediciliği çok önemlidir. Tüketiciler ürün sayfalarınızı incelediğinde ürünleriniz hakkında gereken detayları rahatlıkla görebilmeli, ürün fotoğraflarınız inceleyebilmeli ve kolay bir şekilde ürünü sepetlerine ekleyebilmeli ya da doğrudan satın alabilmeliler.

Ürün kategori sayfalarında ise ürünlerin listeleniş şekli, ürün fiyatlarının nasıl göründüğü, ürün fotoğraflarının boyutu ve ürünleri filtreleme özelliklerinin olması gerekir. Böylelikle herhangi bir kategori üzerinde ziyaretçiler rahatlıkla aradıkları ürünlere ulaşabilirler ve tüm ürünlerin fiyatlarını da bu sayfalar üzerinden görebilirler.

Mobil görünüm

Tema seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de web sitenizin mobil cihazlarda nasıl göründüğü ve ne kadar kullanışlı olduğudur. Mobil cihaz kullanımının ve mobil arama sorgularının artması, mobil cihaz trafiklerinin de artmasında önemli bir etken oluyor. Bu nedenle de ziyaretçileriniz Google aramaları ya da reklamlarınız sonrasında web sitenizi mobil cihazlardan ziyaret edebilir. Mobil kullanıcı deneyiminin iyi olması, sitenin mobil cihazlarda düzgün görüntülenebilmesi ve kolay anlaşılarak, kolay bir şekilde kullanılabilmesi önemlidir. Bu nedenle de tema seçimlerinizde farklı mobil cihazlardaki görüntülerin de nasıl olduğunu incelemeniz önemlidir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU