Telefon
WhatsApp
E-ticaret sitenizde yanıtlamanız gereken sık sorulan kargo gönderim soruları
E-ticaret sitenizde yanıtlamanız gereken sık sorulan kargo gönderim soruları

E-ticaret sitenizden alışveriş yapan tüketicilere bilgilendirmeniz oldukça önemli. Sık sorulan sorular sayfanızı bu nedenle de iyi bir şekilde düzenlemeniz gerekir. Bu sayfada yer vermeniz gereken konulardan biri de kargo gönderimi sorularıdır. Tüketicilerin kargo ile ilgili sıklıkla sorduğu bazı sorular bulunur ve bu sayfada bunlara yanıt vermeniz, tüketicilerin siparişlerini daha rahat bir şekilde vermelerini sağlar.

Ürünün kargosunu nasıl takip ederim?

Tüketici ürünü satın aldıktan sonra, kargo sürecini takip etmek isteyecektir. Bu işlemin nasıl yapılacağını onlara anlatmanız gerekiyor. SSS sayfasında bu bilgileri vermenin yanı sıra sipariş takibi için bir varış sayfası hazırlayarak, kullanıcıları bu sayfaya da yönlendirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kullanıcılara kargo takip numarasını göndermeniz de kargo yönetimini daha da kolay bir hale getirecektir.

Ürün iadesini nasıl yaparım?

Tüketiciler 14 gün içerisinde aldıkları ürünü iade etme hakkına sahipler. Bu durumda da onlara iade konusunda bazı alternatifler sunmanız gerekiyor. İade koşullarınızda ürünün nasıl iade edileceği, hangi kargo firmasının kullanılması gerektiğini ve ürün iade adresinin açıkça belirtilmesi gerekir.

Kargo paketleriniz sigortalı mı?

Kargo gönderimlerinde işletmeler dilerlerse herbir gönderi için kargo firmasından sigorta talep edebilirler. Tabii ki bu kargo masraflarını artıracak bir istek olacaktır. Ya da yaptığınız kargo anlaşmasında bu talebi de dile getirerek anlaşmanızı bu doğrultuda yapmalısınız.

Tüketiciler kargo gönderimi sırasında oluşabilecek hasarlara karşı paketlerinizin sigortalı olup olmadığını öğrenmek isteyebilirler. SSS sayfanız üzerinde bu bilgileri onlarla paylaşabilirsiniz.

Sipariş geç gelirse ne yapmalıyım?

Kargo gönderim soruları arasında en çok sorulanlardan biri de siparişin, vadettiğiniz tarihten geç bir tarihte müşterinin eline ulaşması durumu için de SSS sayfanızda tüketicileri bilgilendirmeniz faydalı olacaktır. Kimi zaman kargo firmasından kaynaklı gecikmeler yaşanabilir bu durumda da tüketicilerin yanında onlara destek olmanız ve gerektiğinde konuya dahil olarak çözüm üretiyor olmanız gerekir.

Öncelikle ürünü kargoya teslim ettiğinizde tüketicileri bilgilendirecek bir SMS ya da e-posta gönderebilirsiniz. Böylelikle ürünün kargoda olduğunu onlara haber vermiş olursunuz. Bununla beraber kargo takip numarasını da müşterilerinize iletebilirsiniz. Onlar da kargonun durumunu kendileri takip edebilirler.

Tüm bunlara rağmen olumsuz sonuçlar yaşandığında firma olarak devreye girerek, kargo firmasıyla görüşmeniz ve sorunu çözmeniz gerekir. Bu hizmetlerinizide SSS sayfanızda detaylı bir şekilde açıklayabilirsiniz.

Hangi kargo firmalarıyla çalışıyorsunuz?

Kargo gönderim soruları arasında hangi kargo firmalarıyla çalıştığınız gibi sorular da olabilir. Tüketiciler farklı kargo firmalarını tercih edebilirler. Bu durumda da gönderilerinizi hangi kargo firmalarıyla yaptığınızı merak edebilirler. SSS sayfanızda bu bilgileri vermeniz önemli olduğu gibi; eğer birden fazla firmayla çalışıyorsanız ödeme sayfasında kullanıcılara bu alternatiflerden birini seçebilmeleri için alan oluşturmanız gerekir.

Hediye paketi seçenekleriniz bulunuyor mu?

Kargo gönderim soruları arasında hediye paketleri ile ilgili sorular da olabilir. Tüketiciler her zaman kendileri için alışveriş yapmazlar. Sevdiklerine hediye alırken de ürün gönderilerinin hediye paketi olarak yapılmasını isteyebilirler. Böyle bir hizmeti sunmanız ekstra bir hizmet olacağı gibi müşterilerinizin de daha mutlu olmasını sağlar.

Hediye paketi seçeneklerinizi de yine SSS sayfanızda belirtebileceğiniz gibi doğrudan hediyelik eşya ürün kategorilerinizdeki ürün sayfalarında da bu bilgileri sağlayabilirsiniz.

Ürünün hediye paketi şeklinde hazırlanması için müşterilerinizin neler yapmaları gerektiğini de açık bir şekilde onlara belirtmeniz gerekir. Örneğin, eğer böyle bir hizmet talep ediyorlarsa, sipariş notunda ürünün hediye paketi istediklerini belirtmeleri gerektiğini SSS bölümünüzde onlara açıklayabilirsiniz. Böylelikle müşteri ödeme sayfasında sipariş notunu bu şekilde düzenleyerek sizi bilgilendirebilir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU