Telefon
WhatsApp
E-ticaret sitenizde müşteri deneyimini artırmak için neler yapabilirsiniz?
E-ticaret sitenizde müşteri deneyimini artırmak için neler yapabilirsiniz?

Kaliteli bir müşteri deneyimi sunmak uzun vadede e-ticaret şirketinizin başarılı ve karlı olmasında önemli bir role sahiptir. Müşteri memnuniyetini artırmak başarınızı artımanın yanı sıra sadık müşteri kitlelerine ulaşmanızda da size yardımcı olur. Tabii ki verdiğiniz hizmetlerde ve e-ticaret sitenizde müşteri memnuniyetini artırmak için bir takım çalışmalar yapmanız gerekir.

Kullanıcı deneyimi ve müşteri memnuniyetini birbiriyle doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Biri olmadan diğerinin olması mümkün olamayacağı için çalışmalarınızı doğru stratejilere oturtmanız gerekir.

Sitenizin hem mobil hem de masaüstünde hızlı açıldığından emin olun

Müşteri deneyimini olumsuz etkileyecek faktörlerden biri sitenizin yavaş yükleniyor olmasıdır. Kullanıcılar siteleri ziyaret ederken sayfaların çok açılma sürelerine dikkat ederler ve çok fazla beklemek istemezler. Kullanıcıların ortalama olarak bir sitenin açılması için beklediği süre 3 saniyedir. Sitenizin hem masaüstü hem de mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olmanız, müşteri deneyimini artıracak özelliklerden biridir.

 

Site içi navigasyonu kolaylaştırın

Müşteri deneyimini artırmak için sitenizi ziyaret eden kullanıcıların site üzerinde rahat bir şekilde dolaşabilmelerini sağlamalısınız. Bunun içinde site içi navigasyonunuzu geliştirmeniz gerekir.

Üst menü çubuğundaki öğeleri doğru bir şekilde seçmeniz, alt menülerinizi oluşturarak, kategorilerinizi doğru ve ilgili bir şekilde dağıtmalısınız. Kategori sistemini geliştirmek ve alt dallara bölmek, kullanıcıların aradıkları ürünleri site üzerinde daha rahat bulmalarını sağlar.

Ürün filtrelerinizi detaylandırın

Navigasyonun yanı sıra ürün arama ve kategori sayfalarında ürün filtrelerinizi de detaylandırmanız bir hayli önemlidir. Kullanıcılar ürünlerin farklı özelliklerine göre seçim yaparak, aradıkları kriterlere uygun ürünlere kolay bir şekilde ulaşabilmeliler. Bu filtrelerin olmayışı kullanıcıların siteyi etkin kullanamamalarına neden olacağı için, onların siteyi terk etmesine neden olabilir.

Tasarımınızı sade tutun

Ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla ve daha verimli bir şekilde vakit geçirmelerini sağlamak için tasarımınızın da sade olması gerekir. Karmaşık tasarımlı siteler son yıllarda kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmemeye başlandı. Tasarım trendlerinin değişmesi ve kullanıcıların daha sade tasarımlara ilgi duymasıyla beraber, site üzerindeki içeriklerin daha akıllıca kullanılması gerekmeye başladı.

Flat Design çalışmalarına yönelmek, boş alanlardan yararlanmak ve site üzerinde verilmek istenen mesajın sade bir şekilde verilmesi kullanıcı deneyimini geliştirerek, ziyaretçilerin site üzerinde daha etkin bir şekilde zaman geçirmesini sağlamaktadır.

Müşteri yorumlarına yer verin

Müşteri deneyimini geliştirmek için mevcut müşterilerinizin ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili yaptıkları yorumlara da yer vermeye özen gösterin. Başka tüketicilerin yorumları, ziyaretçilerin satın alma kararlarına doğrudan etki etmektedir ve bu sebeple de onların ürünlere olan bakış açısını değiştirmek ve onların site üzerindeki deneyimlerini geliştirmek için bu yorumlara yer vermelisiniz.

Ödeme sürecini kolaylaştırın

Ödeme sürecini kolaylaştırmanız da müşteri deneyiminizi geliştirme açısından oldukça önemlidir. Ödeme işlemleri sırasında uygulanan adımları azaltmak, mümkün oldukça az sayfa üzerinde bu işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamak; bunlara ek olarak ödeme sayfalarındaki açıklamaları net bir şekilde belirterek kafa karışıklıklarının önüne geçmek ziyaretçilerin daha kolay ve hızlı bir şekilde ödeme işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlar.

Ödeme sürecinde yaşanan zorluklar ve bu sayfalardaki kullanıcı deneyimi zorlukları geri dönüşümlerinizi olumsuz bir şekilde etkileyeceği için satışların tamamlanmamasına neden olacaktır.

Müşteri destek sisteminizi geliştirin

Müşteri deneyiminde önemli bir yere sahip olan unsurlardan biri de müşteri destek sistemidir. Satın alma ve sonrasında sunulan müşteri destek hizmeti yaptığınız işin kalitesini ortaya koyacaktır. Sadık müşteri kitlelerine ulaşmada site tasarımı ve kullanıcı deneyimi önemli olsa da satış öncesi ve sonrasında sunulan destek hizmeti daha baskın gelmektedir.

Kullanıcılar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında onların yanında olmanız ve onlara bir takım çözümler sunmanız, sadık müşteri kitleleri edinmenize yardımcı olur. Bu hizmetleri sunmadığınızda site tasarımı ile diğer öğeleriniz ne kadar iyi olusa olsun sadık kitleler oluşturamazsınız. Bunun için de müşteri destek birinize gerekli takviyeleri yaparak, bu hizmetlerinizi mümkün olan en iyi kalide sunmanız bir hayli önemlidir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU