Telefon
WhatsApp
E-ticaret sitenizde kredi kartı dolandırıcılığını nasıl önleyebilirsiniz?
E-ticaret sitenizde kredi kartı dolandırıcılığını nasıl önleyebilirsiniz?

İnternetten alışverişlerde e-ticaret firmalarının en korkulu rüyalarından biri de kredi kartı dolandırıcılığı ile karşılaşmak. Kredi kartı dolandırıcılığı hem tüketicileri mağdur ederken hem de bu işlemin gerçekleştiği e-ticaret sitesinin imajı zedelenir. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamasının yanı sıra kimi zaman bu önlemler alınsa da kimi zaman bu önlemlere rağmen kredi kartı sahteciliği yapılabilmekte.

E-ticaret firmalarının bu konuda hassas ve dikkatli olması; olası şüpheli durumlarda harekete geçerek kredi kartı sahteciliklerinin önüne geçmesi gerekir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde özellikle dikkat etmeniz gereken konuları şöyle listeleyebiliriz.

Kredi kartını doğrulama

Kredi kartı dolandırıcılığı söz konusu olduğunda öncelikle kredi kartı doğrulama aşamasına geçmeniz gerekir. Kullanılan kartın bilgilerinin doğru olduğunu onaylamanız ve kontrol etmeniz gerekir. Bu işlemler için şunları yapabilirsiniz:

Adresi kontrol edin: Kredi kartı sahibinin, kart işlemleri için bankaya verdiği adresle, site üzerinde yapılan alışverişin teslimat adresini karşılaştırabilirsiniz.

Kredi kartı kodunu kontrol edin: Kredi kartı numarasının doğru olduğunu onaylayan CVV ya da CVV2 kodunu kontrol edin. Bu numaranın yanlış olması da kredi kartı dolandırılığı ihtimalini gösterebilir.

Şifreyi doğrulayın: Bazı sahtecilik yazılımları, Visa kart kullanımlarında kullanıcıların şifre girmelerini isteyebilir. Böyle bir sistem kullanıyorsanız, kullanıcının girdiği şifrenin doğru olup olmadığının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kredi kartının diğer hesaplarla ilişkisi: Kredi kartı dolandırıcılığı yapılırken, birden fazla hesap açılabilir ve bu hesaplar üzerinden aynı kredi kartı bilgileriyle satın alma işlemleri yapılabilir. Bu sebeple de bir kredi kartının birden fazla hesap üzerinde kullanılması durumunda önlemler alarak, banka ile iletişime geçmeniz önemlidir.

Müşteriyi doğrulama

Kredi kartı dolandırıcılığı yapıldığından şüphe ediyorsanız ve kredi ile ilgili bilgilerde bir sorun yoksa ya da bulamadıysanız bu durumda da müşteriyi incelemeniz ve onun bilgilerini doğrulamanız gerekir.

Müşterinin davranışları: Müşterinin davranışları da bir dolandırıcılık yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi verebilir. Müşterinin önceki alışverişini inceleyebilir, daha önce satın almadığı ya da ilgi duymadığı ürünleri satın alıp almaya çalıştığını analiz edebilirsiniz. Olası bir şüpheli durumda, kullanıcı bilgilerinin çalınmış olabileceğini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

İletişim bilgileri: Müşterinin sağladığı iletişim bilgilerini de kontrol edebilirsiniz. Bir sahtecilik durumunda, bu işlemi yapan kişi telefon ve e-posta bilgilerini değiştirebilir. Böyle bir şüpheli durumda öncelikle müşterinizle iletişime geçebilir ve bu değişiklikleri doğrulayabilirsiniz. Bu değişiklik müşterinizin bilgisi dışanda ise bu hesap üzerinden yapılan satın alma işlemlerinde sahteciliği önleyici çalışmalar yapmanız gerekir.

IP adresini kontrol edin: Her bilgisayar bir IP adresi kullanır. Bu IP adresli kimi zaman değişebilir ancak belli bir bir düzen içerisinde bu değişiklikler olur. Müşterinin önceki IP adreslerini kontrol edebilir ve güncel IP adresi ile karşılaştırabilirsiniz. Şüpheli bir durum halinde, kullanıcının hesap bilgilerinin çalınmış olabileceğini göz önünde bulundurarak gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Kargo yöntemini kontrol edin: Eğer kargo ücreti yüksek olmasına karşın, kullanıcı hızlı gönderim talep ediyorsa ve aldığı ürünlerin de sepet ortalaması yüksekse, olası bir kredi kartı dolandırıcılığı söz konusu olabilir. Bu durumda da önce müşteriyle iletişime geçmeli ve verilen siparişin doğruluğunu teyit etmelisiniz. Eğer müşterinin bilgisi haricinde gerçekleşen bir durumsa hemen harekete geçmeniz gerekir.

Siparişi onaylama ve kontrol

Kredi kartı dolandırıcılığı şüphesi duyduğunuzda siparişi onaylamadan önce de bazı kontroller yapmanız gerekir. Bu kontrolleri yaparken şu soruları göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Verilen sipariş, normal ve genel ortalama sepet tutarının üzerinde mi?
  • Siparişte çok yüksek fiyatlı ürünler bulunuyor mu?
  • Sepette aynı üründen birden fazla bulunuyor mu?

Sipariş sonrası kontroller

Kredi kartı dolandırıcılığı yapılırken, sipariş sonrasında da bir takım işlemler gerçekleşebilir. Bu durumlara da hazırlıklı olmak için şu kontrolleri de yapıyor olmanız önemli.

  • Sipariş tamamlandıktan sonra, siparişe yeni ürün ekleme talepleri.
  • Sipariş tamamlandıktan sonra kargo adresinin değişmesi talebi.
  • Ödeme yöntemini değiştirmek için talepte bulunulması. Daha önceki siparişte banka havalesinin seçiminin yapılıp, sonrasında farklı bir kredi kartı ile ödeme yapılmasının istenmesi gibi durumlar.

Kredi kartı dolandırıcılığı oldukça önemli bir konu olduğu için şüpheli durumlarda gerekli önlemleri alarak, kontrollerinizi yapmanız oldukça önemli. Bu sahteciliklerin önüne geçememeniz ya da fark etmemeniz markanıza da ciddi zarar verecektir. Gerekli güvenlik yazılımlarının kullanımı, kullanıcıları 3D Güvenlikli ödeme işlemine yönlendirmek ve zorunlu kılmak, SSL ve site genelinde HTTPS protokolünün kullanımı gibi işlemler sitenizdeki güvenliğin artmasını sağlayacaktır.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU