Telefon
WhatsApp
E-ticaret şirketlerinde nakit akışı neden karlılıktan daha önemli?
E-ticaret şirketlerinde nakit akışı neden karlılıktan daha önemli?

E-ticaret şirketlerinin özellikle dikkat etmesi ve üzerinde durması gereken konulardan biri de nakit akışı. E-ticaret firmalar genellikle karlılık üzerinde daha fazla dursalar da nakit akışı onlar için daha önemli bir konudur. Nakit akışının olmayışı ya da pozitif nakit akışının olmaması şirketin zarar etmesine hatta kapanmasına neden olabilir.

E-ticaret firmalarının neden nakit akışına önem vermeleri gerektiğini öncelikle nakit akışının ne olduğunu ele alarak başlayalım.

Nakit akışı nedir?

Nakit akışı, belli bir süreç içerisinde şirkete giren ve şirketten çıkan parayı ifade eden bir terimdir. Şirkete giren para, pozitif nakit akışı, çıkan para ise negatif para akışı olarak değerlendirilir.

Şirkette çalışanların maaşları, kira, vergiler, ürünlerle ilgili maliyetler, kargo giderler gibi akla gelebilecek tüm maliyetler için şirketin nakde ihtiyacı vardır ve bu noktada da pozitif nakit akışının olması oldukça önemlidir.

Şirketlerin yayınladığı üç önemli tablo bulunur. Bunlar:

  • Bilanço: Şirketin sahip oldukları ve zararlarını gösterir.
  • Gelir tablosu: kar ve zararlarla ilgili detayları ve kaynakları gösterir.
  • Nakit akış tablosu: Belli bir dönemin ne kadar nakitle kapatıldığı gösterir. Nakit akış tablosu periyotlara göre hazırlandığında, şirketin bir önceki periyota göre ne kadar çok ya da ne kadar az nakitle dönemi kapattığı da gözlemlenebilir.

Şirket harcamaları ve şirketin devamlılığının sağlanması için nakit gerekli olduğu için e-ticaret firmalarının buna özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

Nakit akışı ver karlılık arasındaki fark nedir?

Karlılık daha çok kağıt üzerinde görünen bir kavramdır ve nakit akışı kadar önemli değildir. Bunun nedenine gelince; örneğin bir aylık süreç içerisinde internet siteniz üzerinden birçok satış yaptınız; ancak bu satışların hepsi kredi kartı ödemesi ile gerçekleşti. Kredi kartı ödemelerinin, bankalarca size aktarılması için belli bir süreç gerekmektedir. Aynı zamanda ödeme sistemi altyapısı sunan firmaların da bu ödemeleri sizin hesabınıza aktarmaları için belli bir sürecin geçmesi gerekir. Bu durumda, kağıt üzerinde karlı gözükseniz dahi, elinizde nakit bulunmamaktadır. Elinizde nakdin olmayışı da ödemelerinizi yapmanızı bir hayli zorlaştıracağı için dönemi karlı olarak kapatmanızın size bir faydası olmaz.

Nakit akışının düzenli olarak sağlanamaması ya da şirkete girecek olan paranın vadeli bir şekilde gelmesi, ödemelerinizin gecikmesine neden olur. Yeni kurulan şirketlerin özellikle bu tür sorunlar yaşamalarının nedenlerinden biri de budur.

Nakit akışı ve karlılık arasındaki en büyük fark da buradadır. Şirketinizin devamlılığını sağlamaktan çok, nakit akışının devamlılığını sağlamanız gerekir.

Neden nakit akışına önem vermelisiniz?

Nakit akışı satın alınabilir: Belli dönemlerde, işinizi büyütmek ya da borçlarınızı ödemek için bankalardan nakit çekebileceğiniz gibi, yatırımcı görüşmeleri yaparak şirketinize yatırım da alabilirsiniz. Ancak karlılıkta böyle bir durum söz konusu değildir.

Yatırımcılar, karlılıktan çok nakit akışını inceleyeceklerdir: İşinizi büyütmek için bir yatırımcı ile görüşme yaptığınızda, karlılıktan çok nakit akışı bu noktada ön plana çıkacağı için, şirketinizin düzenli bir nakit akışının olmasını isteyeceklerdir. Pozitif nakit akışının olmayışı, şirketin sürekli olarak zararda olduğunu göstereceği için yatırımcılarla olan görüşmelerinizi kötü yönde etkileyebilir.

Nakit akışının manipüle etmek zordur: Diğer metriklerin manipülesi yapılabilse de nakit akışının yapılması bir hayli zordur. Şirkete giren ve çıkan paranın belli olması, firmanın nasıl bir kazancı olduğunu net bir şekilde gösterecektir.

Negatif nakit akışı şirketin kredi notunu düşürebilir: Şirketten çıkan paranın, gelenden daha fazla olması şirketin borçlarını ödeyemediği gibi elinde sıcak nakdin olmadığını da gösterir. Gerekli durumlarda kredi çekmek istediğinizde negatif nakit akışı kredi notlarınızın düşmesin neden olur.

Pozitif nakit akışı, borçsuz olmanızı sağlar: Şirkete gelen paranın, gidenden fazla olması, borçlarınızın da olmamasını sağlayacağı için önemlidir. Şirket giderlerinin ödemelerinin yapılmasına rağmen, elinizde hazır nakit bulunuyorsa bu durumda borçlu kalmamış ve gerçek anlamda şirketinizi büyütmüş olursunuz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU