Telefon
WhatsApp
E-ticaret e posta pazarlama istatistikleri | İNFOGRAFİK
E-ticaret e posta pazarlama istatistikleri | İNFOGRAFİK

E posta pazarlama istatistikleri; E-ticaret firmaları için bir hayli önemlidir çünkü e posta pazarlama e ticarette olmazsa olmazlardandır. Tüketicilere doğrudan ulaşma şansının yanı sıra geri dönüşüm oranları konusunda diğer pazarlama kanallarından daha iyi sonuçlar vermesi bu pazarlama yöntemini bir hayli önemli yapıyor.

E posta pazarlama istatistikleri

E-posta pazarlama stratejilerini geliştirmek ve daha fazla geri dönüşüm almak için de kullanıcı istatistiklerini ve firmaların e-posta çalışmalarından nasıl dönüşler aldıklarını takip etmek gerekiyor. Pazarlama dinamiklerinin ve kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi e-posta pazarlama trendlerini ve uygulamalarını da değiştiriyor. Bu rehberimizde de Campaing Monitor, Statista ve Conversant Media gibi farklı firmaların, e-posta pazarlama ile ilgili istatistiklerinin yer aldığı infografik çalışmasıyla, son dönemlerde öne çıkan analizlerin sonuçlarını paylaşacağız.

E-posta pazarlamada kişiselleştirme

Araştırmaya göre kişiselleştirme yapılan e-postaların açılma oranlarını yüzde 18,8 civarındayken, kişiselleştirme yapılmayan e-postalarda bu oranın yüzde 13,1 civarında olduğu görülüyor.

Pazarlama konusundaki profesyonellerin ve reklam verenlerin yüzde 94’ü, e-postada kişiselleştirme yapmanın kendileri için oldukça önemli olduğunu dile getiriyor.

Pazarlamacıları, kategorize edilmiş e-posta listelerinde %760 oranında daha fazla gelir artışı gözlemlediklerini beliriyor.

Kişiselleştirilmiş e-posta başlıkları (abone ismi vb.) kullanıldığında açılma oranlarının yüzde 26 civarında olduğu belirtiliyor.

Firmaların yüzde 50’si kişiselleştirme sayesinde e-postalar aracılığıyla kullanıcılarla daha fazla etkileşim yaratabileceklerini düşünüyor.

E-posta pazarlamada otomasyon

Otomasyon sistemleri kullanılan e-postalar, otomasyon kullanılmayanlara kıyasla yüzde 320 daha fazla geri dönüş sağlıyor.

Pazarlamacıların yüzde 78’i, otomasyon sistemleriyle e-posta listelerinde segmentasyon yapmanın kendileri için çok önemli olduğunu beliriyor.

Otomasyon sistemleriyle sepeti terk edenlere yönelik e-posta gönderimi yapıldığında, tüketicilerin bir satışı tamamlama oranı 2,4 kat daha fazla oluyor.

 

E-posta pazarlamada yatırım getirisi (ROI)

E-posta pazarlamada harcanan 1 dolar, 44 dolarlık bir geri dönüş sağlıyor.

Yatırım getirisinin yüzde 77’lik bir bölümü, kategorize edilmiş listelerden, belli bir hedefleme yapılmış ve herhangi bir eylemin tetiklediği (sepeti terk edenlere hatırlama gönderimi vb.) e-posta gönderimlerinden elde ediliyor.

E-posta pazarlama sosyal medyaya kıyasla yüzde 174 daha fazla geri dönüşüm sağlıyor.

Mobil e-posta pazarlama

2018 yılının sonunda dünya genelinde mobil e-posta kullanan kişi sayısının 2,2 milyara ulaşması bekleniyor.

Her 10 internet kullanıcısından 8’i internet erişimini mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor.

Firmaların yüzde 68’lik bir bölümü mobile uyumlu bir pazarlama stratejisi yürüttüyor.

Mobil cihazlar üzerinden e-postaların açılma oranı 2016 yılında yüzde 68 civarına yükseldi. 2012’de bu oran yüzde 21’lerdeydi.

İnfografikte verilen bilgilerin bir bölümünü burada paylaştık. Diğer öne çıkan bilgilere bakmak ya da infografiği incelemek isterseniz, aşağıda infografiği sizinle paylaşıyoruz.

“e

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU