Telefon
WhatsApp
Düşük PPC (Tıklama başına maliyet) reklam bütçesi olanlar için tavsiyeler

E-ticaret sitenizin tanıtımını yapmak için farklı dijital platformlardan yararlanabilirsiniz. Tabii ki bu platformlar üzerinde reklam kampanyaları oluştururken de belli bir bütçenizin olması gerekiyor. Özellikle yeni girişimler ya da küçük girişimler için bu konu bir hayli zor olabiliyor; çünkü düşük bütçelerle bu reklam kampanyalarını hazırlamaları gerekiyor. Ancak bu durumdan da avantajlı çıkmanın bazı yolları bulunuyor. Elinizdeki reklam bütçesini iyi bir şekilde yönetmek ve PPC reklamlarınızı doğru şekilde optimize etmek, düşük bütçelerle dahi reklam kampanyalarınızdan etkili sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Amaçlarınızı önceliklendirin

Reklam kampanyaları oluşturduğunuzda hangi amaçlar üzerine yoğunlaşmak istediğinizi ve bu amaçların öncelik listesini belirlemeniz gerekir. Böylelikle hangi amaçlara yönelik kampanyalar oluşturacağınızı ve bu kampanyalara ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı belirleyebilirsiniz.

  • Marka bilinirliği yaratmak,
  • Ürün ya da marka talebi yaratmak,
  • Site trafiğini artırmak,
  • Satışa yönlendirmek,
  • İletişim kanallarına yönlendirme yapmak,

gibi farklı amaçlar belirleyebilir ve bunları önceliklendirebilirsiniz.

Lokasyon odaklı reklamlar hazırlamak

Reklamlarınızdan daha yüksek geri dönüşümler almak için kampanyalarınızı belli lokasyonlara göre hedeflemeniz oldukça faydalı olacaktır. Tüm ülke genelinde reklamlar göstermek yerine, sitenize en çok trafik ve geri dönüşüm getiren lokasyonlara göre reklamlar vermek daha etkili bir yöntemdir. Bunun için Google Analytics üzerinden, en çok trafik çektiğiniz şehirleri ve konumları belirleyerek, reklamlarınızı bu bölgelere göre hedefleyebilirsiniz.

 

Reklamların gösterim zamanlarını belirlemek

Reklamlarınızın sadece belli zaman dilimlerinde gösterilmesini seçmek de bütçenizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Google Adwords üzerinde reklamlarınızın günün hangi saatlerinde görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Bu özellik sayesinde tüketicilerin sıklıkla alışveriş ya da arama yaptıkları zaman dilimlerini test edebilir ve sadece bu zaman dilimlerinde reklamlarınızı göstererek, reklamlarınızın daha uzun süre yayında kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sadece telefon aramalarına yönelik reklamlar

Tüketicilerin sizinle iletişime geçmelerini sağlamak ve onlarla birebir iletişim kurarak onların satın alma kararlarını etkilemek için telefon aramalarına yönelik reklamlar verebilirsiniz.

Telefon görüşmeleri sizin için önemli bir satış kanalıysa, çağrı merkezinizi öne çıkartacak bir reklam kampanyası hazırlamak, daha fazla geri dönüşüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Arama hacmi yüksek ancak düşük rekabetli anahtar kelimelere yönelin

Düşük bütçelerle kampanya oluştururken, jenerik ve rekabeti yüksek anahtar kelimelere yönelmek bir hayli zordur. Bu şekilde elinizdeki bütçeyi çok kısa sürede tüketebilirsiniz. Bunun yerine belli bir aranma hacmi olan; ancak rekabeti düşük seviyedeki anahtar kelimelere yönelmeniz reklam bütçelerinizi daha iyi bir şekilde yönetmenize de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda rakip firmaların yönelmediği anahtar kelime grupları üzerinden trafik çekmeye de başlayabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler kullanın

Reklamlarınızın daha ilgili arama sorgularına yanıt vermesi için Adwords kampanyalarınızda negatif anahtar kelime kullanımlarına da yer vermeye özen gösterin. Negatif anahtar kelimeler, arama sorgularında reklamlarınızın daha ilgili arama sonuçlarına yanıt vermesini sağlar ve bu sayede reklamınızla ilgili olmayan arama sorgularında reklamlarınızın gösterilmesinin önüne geçer. Bu sayede de reklamlarınızın performansını ve geri dönüşümünü artırabilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU