Telefon
WhatsApp
Blog içeriklerinizin hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlayacak ipuçları
Blog içeriklerinizin hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlayacak ipuçları

Blog içerikleri oluşturmak e-ticaret sitenize birçok farklı şekilde katkı sağlar. Hem SEO açısıdan etkili olurken, sitenizin güncel kalmasını sağlar; bunlara ek olarak yeni hedef kitlelere ulaşma ve sosyal mecralarda etkileşim sağlama için de blog çalışmaları bir hayli önemlidir.

Tabii ki blog içerikleri oluştururken, birçok detayı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu detaylara yakından bakmak ve onların üstünde durmak içeriklerinizin daha hızlı ve daha çok paylaşılmasını sağlayacağı için özenle üzerinde durulmalıdır.

İçeriklerinizin kim için olduğunu iyi anlamalısınız

Blog içerikleri oluştururken, bu içerikleri kim için neden hazırladığınızı da en iyi şekilde biliyor olmanız gerekir. Kim için bu içerikleri oluşturduğunuzu bilmemeniz hem konu bazında hem de kullanılan dil bazında bir takım sorunların olmasına ve bu sebeple de blog içeriklerinin istenilen sonuçlara ulaşmamasına neden olacaktır.

Hedef kitlenizi araştırmanız, sosyal mecralarda sizinle etkileşime giren kişilerin ve müşterilerinizin beklentilerini iyi bir şekilde anlamalısınız. Onların isteklerini ve ihtiyaçlarını iyi bir şekilde anladığınızda, oluşturacağınız içerikler de bu doğrultuda şekillenmeye başlayacaktır. Bu da içeriklerinizin daha ilgi çekici bir hale gelmesine yardımcı olacak.

 

Hedef kitlenizin farkındalık durumunu analiz edin

Bu konuyu biraz daha açmamız gerekirse, hedef kitlenizin satın alma ya da eyleme geçme sürecinin hangi aşamasında olduğunu analiz etmeniz bir hayli önemlidir. Tabii ki bu durumda tek bir amacınız olamaz, farklı evrelerdeki hedef kitle grupları için de içerikler oluşturabilirsiniz; ancak herbir içeriğinizi bu kategorilerden biriyle ilişkilendirebilirsiniz. Bu grupları üçe ayırabiliriz:

  • Bir sorunu ya da ihtiyacı olduğunun farkında olmayanlar
  • Bir sorunu olduğunun farkında olan; ancak ne yapacağınız bilmiyor olanlar
  • Bir sorunu olduğunu bilen ancak henüz bir çözüm bulamamış olanlar.

Bu üç kategoriyi de ayrı ayrı ele alarak içerik çalışmalarınızı yapmanız mümkün. Sorunu olduğunu bilmeyenler için onlara farkındalık katacak içerikler hazırlayabilir ya da henüz sorunu hakkında bir çözüm üretememiş kişileri bilgilendirecek ve onlara çözüm sunacak içerikler sunabilirsiniz.

Bu durumda ürünlerinizin ve hizmetlerinizi tüketicilerin hangi problemlerini çözdüğünü ve onların hayatını nasıl kolaylaştırdığını da iyi bir şekilde bilmeniz önemlidir. Böylelikle içerik fikirlerinizi daha iyi oluşturabilir ve farklı evrelerdeki tüketici gruplarına göre bunları kategorize edebilirsiniz.

 

Hangi duyguları uyandırmanız gerektiğine karar verin

Pazarlama çalışmalarında tüketicilerle bir bağ kurmak ve onları bir eyleme geçirmek için kullanılan taktiklerden biri de duygulara yönelik çalışmalar yapmaktır. Onların duygularına dokunabildiğinizde, içeriklerinizin paylaşım oranları ve ilgi çekiciliği de aynı oranda artacaktır.

E-ticaret siteniz üzerindeki ürünler ve bu ürünlerin çözdüğü sorunlar, tüketicilerin hangi duygularına daha çok hitap ediyor? Bu duyguları bulduğunuzda ve içeriklerinizde bu duyguların üzerine kurguladığınızda hedef kitlenize daha etkili bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Hangi içerik tipi hedef kitleniz için daha uygun olacak?

Duygular ve içerik konusunun yanında hangi içerik formatlarını kullanacağınız da içeriklerinizin paylaşılmasında etkili bir rol oynayacaktır. Farklı içerik türleri, farklı hedef kitlelerin ilgisini çektiği için, kendi hedef kitlenizin daha fazla etkileşime gireceği ve paylaşacağı içerik türleri üzerine yoğunlaşmanız gerekir. E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz birçok içerik formatı bulunuyor. Bu formatları aşağıdaki rehberimizde okuyabilirsiniz.

 

Nasıl bir mesajla paylaşacaksınız?

İçerikleri oluşturduktan sonra bir diğer önemli konu ise içeriklerinizi nasıl bir mesajla ve hangi yaklaşımla paylaşacağınızdır. Birçok farklı şekilde bu mesajlarınızı sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz.

  • Konuyu kişiselleştirerek, marka konumundan çıkarak daha şahsi bir şekilde kullanıcılara ulaşabilir;
  • Kendi kişisel tecrübelerinizden yola çıkarak, mesajınızı bu şekilde verebilir;
  • Bir soru yönelterek, kullanıcıları etkileşime geçmeye yönlendirebilir;
  • Kullanıcıların kendi yaşam tarzlarını sizle paylaşmalarını isteyebilir;
  • Sonuç ve istatistik odaklı içerik oluşturabilir;
  • Onların konu hakkındaki düşüncelerini doğrudan sorabilirsiniz.

Farklı mesaj ve yaklaşımlar denemek ve bunları çeşitlendirmek, paylaşımlarınızın da daha organik ve doğal olmasını sağlayacaktır. Tabii ki sizin için en iyi sonuçları veren çalışmalara odaklanmanız doğru olacaktır; fakat bunda aşırıya kaçmak da bir süre sonra gerekli ilgiyi çekememenize neden olabilir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU