Telefon
WhatsApp
Black Friday için kullanabileceğiniz 6 sıra dışı kampanya alternatifi
Black Friday için kullanabileceğiniz 6 sıra dışı kampanya alternatifi

Black Friday kampanyaları bu indirim döneminde satışlarınızı artırma konusunda size yardımcı olabilecek pazarlama çalışmaları arasında yer alıyor. Geleneksel promosyon çalışmaları yerine tüketicilerin ilgisini çekebilecek farklı yaklaşımlarınızın olması, Black Friday kampanyaları ile elde edebileceğiniz geri dönüşümleri ve satışları artırabilirsiniz.

Black Friday kampanyaları düzenlerken, klasik çalışmalar yerine daha yaratıcı ve sıra dışı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Buradaki rehberimizde de indirim dönemlerinizde kullanabileceğiniz farklı kampanya alternatiflerini ele alacağız.

 

Gizemli bir paket oluşturun

Tüketicilerde merak uyandırmak Black Friday kampanyalarınızı daha etkili hale getirebilir. Birden fazla ürünü tek bir paket haline getirerek Bundle çalışmaları yaparak, bu paketleri indirimli fiyatlardan satabilirsiniz. Bu çalışmayı biraz daha sıra dışı hale getirmek içinse bu paketlere biraz gizem unsuru katabilirsiniz.

Gizemli paketler hazırlayarak, bu paketlerin içinde tüketicilere farklı ürünleri sunabilirsiniz. Bu gizemli paket fırsatlarını daha cazip hale getirmek için diğer paketlerinizden daha fazla indirim sunabilir ve gizemli paketlerin içlerinde hangi ürünlerin bulunduğunu ve bu ürünler arasında rastgele seçimler yapılacağını belirtebilirsiniz.

Gizemli paketler hem daha indirimli olacağı hem de işin içine biraz oyunlaştırma katacağı için geleneksel kampanyalarınızdan daha farklı bir yaklaşımla tüketicilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Tekliflerinizi oyunlaştırın

Black Friday kampanyalarınızı ilgi çekici hale getirmek için tüketicileri de işin içine katarak, tekliflerinizi oyunlaştırabilirsiniz. Oyunlaştırma çalışmaları tüketicilerin de sürece dahil olmasını sağlarken, kampanyalarınızın da daha ilgi çekici hale gelemesine yardımcı olur.

Rastgele ürün seçilmesini sağlayan oyunlaştırma çalışmalarının yanı sıra, indirim yapılacak ürünlerin seçimini tüketicilere bırakmak, sosyal medyadaki anket çalışmalarıyla ürünleri belirlemek gibi farklı çalışmalar yaparak, kampanyalarınızı oyunlaştırabilirsiniz.

Kampanyalarınızı günlere bölün

Tüm indirimlerinizi tek bir günde sınırlamak yerine kampanyalarınızı birkaç güne bölebilirsiniz. Böylelikle tek bir günlük kampanya yoğunluğu yerine, tüketicileri belli bir süre zarfında sitenize çekmek için bir fırsat yaratmış olursunuz.

Tek günlük kampanyalarda ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin tümüne ulaşmanız bir hayli zor olabilir. Reklamlarınız istediğiniz gibi sonuç vermeyebilir ya da bütçe limiti nedeniyle istediğiniz geri dönüşümleri alamayabilirsiniz. Bu da tek günlük kampanyaların beklenen sonuçlara ulaşmasını engelleyebiliyor.

İndirimlerinizi ve kampanyalarınızı farklı günlere bölmeniz, daha uzun vadede sitenize trafik çekmenizi sağlarken, reklamlarınızın da daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda iyi sonuç alamadığınız reklamlarınızı gözden geçirerek, sonraki kampanyalarınız için daha etkili reklamlar hazırlayabilirsiniz.

 

Alışverişlerde ücretsiz bir hediye sunun

Kampanyalarınızı farklılaştırmak ve tüketicilerin ilgisini çekmek için yaptıkları alışverişler sonrasında onlara hediyeler sunabilirsiniz. Belli bir oranda indirim sunmak yerine tüketicilere ekstra bir ürünü hediye olarak verebilirsiniz.

Sitenizde normalde satmadığınız bir ürünü sadece bu indirim dönemlerinde ekstra bir hizmet olarak hediye vermeniz, tüketicilerin özel bir ürüne de sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra hediyeler her zaman tüketicilerin ilgisini çektiği için %10- %20 gibi belli bir oranda indirim yerine hediye bir ürün daha fazla ilgi görecektir.

Influencer marketing çalışmaları yapın

Influencer marketing çalışmaları günümüzde oldukça popüler ve markalar, popüler hesap ve kişilerle iş birliği yaparak markalarını ve ürünlerini tanıtmaya çalışıyorlar. Black Friday kampanyaları yaparken, bu sosyal medya hesaplarını da dikkate almanız geniş hedef kitlelere ulaşarak kampanyalarınızı daha fazla duyurmanızı sağlar.

Influencer hesaplarla çalışabilir, onlara ürünler gönderebilir ve kendi takipçilerine bu ürünleri vermeleri için yarışma düzenletebilir ya da kampanya reklamlarınızı tanıtmalarını isteyebilirsiniz.

Sosyal mecralar üzerinde geniş hedef kitlelere ulaşmanız Black Friday kampanyalarınızın daha çok kişiye ulaşmasını ve böylece daha fazla geri dönüşüm elde etmenize olanak tanır.

 

Sosyal sorumluluk bağışları yapın

Son dönemlerde markalar, sosyal sorumluluk projelerine daha fazla destekte olmaya başladı. Marka değerini artırmak ve tüketicilerin desteğini de arkasına almanın yanı sıra belli bir amacı desteklemek için yapılan bu çalışmalar indirim ve benzeri kampanyalardan daha çok desteklenebiliyor.

Tüketicilere belli bir oranda indirim sunmak yerine bu kampanya dönemlerinizde tüketicilerin verdikleri sipariş ücretlerinin bir kısmını ya da tamamını seçtiğiniz sosyal sorumluluk projelerine bağışlayabilirsiniz.

Tüketiciler yaptıkları alışveriş sonrasında belli bir amaca yardımcı olacaklarını bildiklerinde daha rahat bir şekilde alışverişlerini tamamlayabilirler. Black Friday kampanyaları hazırlarken bu tür bağış ve yardım amaçlı çalışmalarını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU