Telefon
WhatsApp
Bir dijital ajans ile çalışmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?
Bir dijital ajans ile çalışmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

E-ticaret sitenizin dijital pazarlama ve diğer reklam çalışmalarını yapması için bir dijital ajans ile çalışmak isteyebilirsiniz. Dijital ajanslar, size yol gösterdikleri gibi, pazarlama ve reklam işlerinizi de sizin için yönetirler. Sosyal medya reklamları, Adwords, içerik çalışmaları, video, SEO ve e-posta gibi birçok farklı konuda dijital ajanslardan destek alabilirsiniz.

Tabii ki bu noktada hangi dijital ajansla çalışacağınız ve bu ajansları nasıl seçeceğiniz de bir hayli önemli. Bu ajansların sizin talep ve isteklerinizi yerine getirip getirmeyeceğinin yanı sıra sizin sektörünüzle ilgil dinamiklere hakim olup olmadıkları da önemli. Bunun yanı sıra sizin bu iş için ayıracağınız bütçe ve aylık olarak beklentileriniz de bu süreçte dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Bu rehberimizde de bir dijital ajans ile çalışmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken konuların üzerinde duracağız.

Kendi amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirleyin

Bir dijital ajans ile çalışmaya başlamadan öne kendi ihtiyaçlarınızı, hedeflerinizi ve amaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Böylelikle ne tür hizmetler beklediğinizi ve dijital pazarlama çalışmaları ile neye ulaşmak istediğinizi anlayabilirsiniz. Bu hedefleri ve amaçları belirlediğinizde, dijital ajanslardan neleri talep edeceğinizi de belirlemiş olursunuz ve onlara bu beklentilerinizi daha rahat bir şekilde iletmiş olursunuz.

Bütçenizi belirleyin

Dijital ajanslarla çalışmak için aylık olarak belli bütçeler ayırmanız gerekmektedir. Onların yaptıkları hizmetler karşılığında bir ücret ödeyeceğiniz gibi aynı zamanda reklam kampanyaları için de harcayacağınız reklam bütçesini de bu harcamalara katmanız gerekir. Reklam ve pazarlama işlerinizi başka firmalara verdiğinizde hem bu hizmet için bir bütçe hem de reklamlarınız için ayrıca bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu nedenle de bir dijital ajansla çalışmadan önce bu bütçelerinizi belirlemeniz ve planlamanız oldukça önemlidir.

Dijital ajansın ne kadar güvenilir olduğunu araştırın

Reklam ve pazarlama işleri oldukça önemli konular olduğu için çalışacağınız dijital ajansın güvenilirliği de bir hayli önemlidir. Marka imajına zarar gelmemesi ya da reklam çalışmalarınızın verimsiz olmaması için, markanın güvenilirliğini araştırmanız, firmanın referanslarını incelemeli ve yaptıkları önceki işleri araştırmalısınız. Örnek işleri görmeniz ve referansları incelemeniz marka hakkında size genel bir fikir verecektir.

Yüzde yüz transparanlık beklentiniz olsun

Dijital ajanslarla çalışırken, yapılan çalışmalar ve harcanan bütçeler konusunda yüzde yüzlük bir transparanlık beklentisi içinde olmanız da önemli. Çalışacağınız firmanın size, yapılan işlemler ve harcamalarla ilgili detaylı ve net raporlar sunduğundan emin olmalısınız. Böyle bir hizmetleri bulunmuyorsa, onlarla çalışmamanız gerekir. Çünkü dijital mecralarda yapılan tüm çalışmaların ölçümlenebilir olması nedeniyle, çalıştığınız ajansın size sağladığı hizmetlerin raporlarını vermesi gerekir. Bu raporların analizi sayesinde sizde harcamış olduğunuz bütçenin nasıl kullanıldığını görebilir ve ne tür sonuçlar alındığını görebilirsiniz.

Sizin sektörünüzle ilgili tecrübeleri var mı?

Her sektörün kendine has dinamikleri ve gereksinimleri vardır. Bu nedenle de tüm dijital ajanslar bu dinamiklere hakim olmayabilir. Bu da tecrübe eksikliğinden kaynaklı olarak, yapılan çalışmaların verimsiz olmasına neden olabilir. Bu sebeple de bir ajansla çalışmadan önce, sizin sektörünüzle ilgili tecrübeleri olup olmadığını sormanız ve araştırmanız gerekir.

Ekiple ilgili bilgi alın

Genellikle dijital ajansların bünyelerinde farklı bölümlerde çalışan ve farklı uzmanlık alanları olan çalışanlar bulunur ve buradaki işler, bu ekip arasında paylaşılır. Bu noktada da pazarlama ve reklam çalışmaları için bir ekip çalışması yapıldığı için çalışmanın bütünlüğü ve çalışanların tecrübesi de önemli bir kriter olur. Marka olarak sizin de çalışacağınız dijital ajansın ekibi hakkında bilgi almanız ve onların tecrübe ve uzmanlık alanlarını öğrenmeniz gerekir. Ekipte kaç kişinin olduğu ve çalışmaların nasıl yürüdüğünü öğrenmeniz önemlidir.

İletişim kanallarını ve süreçlerini öğrenin

Dijital pazarlama çalışmalarında bazen hızlı reaksiyonlar alınması gerektiği için, iletişimin de hızlı bir şekilde gerçekleşmesi oldukça önemlidir. Çalışma süresinde hangi iletişim kanallarının, proje bazlı paylaşım programlarının kullanılacağını sormanız ve öğrenmeniz gerekir. Çalışma süresince sizin projenizle ilgili olan kişi ve kişilerin iletişim bilgilerini almanız ve doğrudan onlarla iletişim içinde olmanız da gerekir.

İletişimin hızlı bir şekilde sağlanmasından emin olmak için ajansınızla bunları da açık ve net bir şekilde konuşmanız bir hayli önemlidir. İletişim sıkıntılarının yaşanması, çalışmaların aksamasına neden olacaktır.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU