Telefon
WhatsApp
Başarılı bir e-posta kampanyası için 12 temel öğe
Başarılı bir e-posta kampanyası için 12 temel öğe

E-posta kampanyası / e-posta pazarlama çalışmaları e-ticaret firmalarının geri dönüşümlerine doğrudan etki eder ve diğer pazarlama çalışmalarından daha fazla yatırım getirisi sağlar. Bu sebeple de bir e-posta abone listesi oluşturmak ve abonelerle iletişim içinde olarak onlara yeni kampanya, ürün ve fırsatlardan bahsetmeniz gerekir. E-posta gönderileri hazırlarken de bu içeriklerde yer alması gereken bazı temel öğeler bulur. Bu temel öğeler hem e-posta içeriğini daha iyi hale getirirken hem de tasarımsal ve kullanıcı deneyimi konusunda kolaylıklar sağlar. Bu temel öğeleri kullanmamak, e-posta çalışmalarınızdan alacağınız geri dönüşümlerin düşmesine neden olabilir.

E-posta kampanyası;

E-posta başlığı

E-posta kampanyasının en önemli öğesi başlık olarak öne çıkmaktadır. Bunun sebebi ise kullanıcılar öncelikle bu başlığı görmektedirler ve bu başlık ne kadar ilgi çekiciyse, e-postanın açılma oranı da aynı oradan değişecektir. Başlıklarınızı kısa bir şekilde hazırlamanız gerekir. Başlık içinde abonelerinizin dikkatini çekecek ve e-postanın içeriğini anlamalarını sağlayacak mesajlar vermeyi kullanmalısınız.

 

Özet metni

Başlığın altında yer alan ve kullanıcıların posta kutularınında görünen özet metni de e-postanın içeriğini gösteren öğeler arasında yer alır. Buradaki özet metninizi de dikkat çekici bir şekilde hazırlamanız ve e-posta içeriğinden öne çıkan bazı bilgileri vermeniz gerekir. Bu alanda tekrarlardan kaçınmanız iyi olur; çünkü kendini tekrar eden ifadeler e-postanın spam gibi görünmesine neden olur.

Doğru kişiselleştirme

E-postalarınızı kişiselleştirmeleriniz tıklama ve geri dönüşüm oranlarını artırmanızı sağlar. Ancak kişiselleştirme çalışmalarını yaparken, doğru kişiselleştirmeleri yapmanız gerekir. Örneğin kadınlar için bir ürünle ilgili e-posta kampanyası oluştururken, hedeflemenize erkek kullanıcıları da katarsanız, bu hem geri dönüşümlerinizi düşürecektir; hem de kullanıcılarınıza doğru bir şekilde yaklaşamayacaksınız. Bu sebeple de kişiselleştirme çalışmalarında hedef kitlelerinize uygun içerikler hazırlamalısınız.

 

Şirket iletişim bilgileriniz

Şirketinizin iletişim bilgilerini de e-postalarınıza eklemeniz önemlidir. Aboneleriniz bu içerikler sonrasında daha detaylı bilgi almak isteyebilirler ve bunun için de size rahat bir şekilde ulaşabilmeliler.

Geri yanıtlama özelliği

Kullanıcılar gelen e-postalar hakkında sorular sormak veya size bilgi amaçlı ulaşmak için doğrudan e-posta göndermek isteyebilirler. Bu sebeple de e-posta şablonunuzda “Yanıtla” şeklinde bir buton oluşturarak, e-posta kutusu içinde otomatik olarak size yanıt verebilecekleri bir bölüm oluşturmalısınız.

Eyleme çağrı ifade ve butonları

E-postalarınızın tıklama ve geri dönüşüm oranlarını artırmak için kullanıcıları belli bir eyleme yönlendirmeniz gerekir. E-postanızın başında ve sonunda bu eyleme çağrı ifadelerini kullanmanız oldukça önemlidir. Kafa karışıklığı yaratmamak ve geri dönüşüm oranlarınızı yüksek tutmak için, her e-postada tek bir eyleme çağrı üzerine odaklanmanız faydalı olur. Birden fazla konu için onları yönlendirmeye çalışırsanız, bu çalışmalardan elde edeceğiniz geri dönüşümü kaçırabilirsiniz.

Her cihazda yüklenen fotoğraflar

Fotoğraf boyutlarınızın mobil cihazlara uyumlu olması bir hayli önemlidir. Kullanıcılar birçok farklı cihaz üzerinden e-postalarını kontrol ediyor ve siz de bu gönderiler yaparken, e-posta içeriğindeki görsellerinizin tüm cihazlarda açılmasını sağlamalısınız. Bu sebeple de e-posta şablonlarınızda görsellerinizi farklı çözünürlüklerde çalışacak şekilde hazırlamalısınız.

Mobile uyumlu şablonlar

Görsellerinizin yanı sıra e-posta şablonlarınızın da mobil cihazlara uyumlu olması gerekir. Kullanıcıların büyük bir bölümü e-postalarını mobil cihazların kontrol ediyor ve gönderileriniz bu cihazlara uyumlu olmadığında kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir. Kullanıcılar da rahat okuyamadıkları bu e-postaları bir süre sonra dikkate almamaya başladıkları için, mobil uyumsuz tasarım yüzünden geri dönüşüm kaçırmaya başlayabilirsiniz.

 

Doğru segmentasyon

Abone listelerinizi doğru segmentlere ayırmanız da gerekir. Abonelerinizi farklı kategorilere ayırdığınızda, onlara daha özel ve onlarla daha ilgili içerikler sunabilirsiniz. Bu da geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayan faktörler arasında yer almaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki rehberimizde bulabilirsiniz.

 

Yönlendirme linkleri

E-posta içeriğinde kullanıcıları linklerle belli varış ya da ürün sayfalarına yönlendirmeniz gerekir. Bu linklerin olmayışı e-postanın geri dönüşümünü düşürecektir. Eyleme çağrı butonlarınızdaki linkler bu sebeple de önemlidir ve e-postanın içeriğiyle ilgili olan sayfalara yönlenmelidir. Bunun yanı sıra e-posta gönderimi yapmadan bu linklerin doğru bir şekilde çalıştığından da emin olmanız gerekir.

İlgili ürünlerin stok bilgileri

Kampanya çıktığınız ürünlerin stoklarınızda olması gerekir. bu sebeple öncelikle bu ürünlerin stok bilgilerini kontrol etmeniz ve güncel stok bilgilerini e-posta içeriklerinizde de belirtmelisiniz. Bunun yanı sıra limitli stoğunuzun bulunduğu durumlarda bunu bir pazarlama taktiğine dönüştürerek, geri dönüşümlerinizi artıracak çalışmalar da yapabilirsiniz.

Üyelikten çıkma linki

Son olarak e-posta şablonunuzda üyelikten çıkma linki de bulundurmalısınız. Bazı aboneleriniz bu listelerden çıkmak isteyebilirler. İçerikleriniz onlara hitap etmiyordur ya da yanlışlıkla bu listelere abone olmuş olabilirler. Onlara abonelikten çıkabilmeleri için bir yönlendirme linki de sunmanız bu sebeple önemlidir. Aksi taktirde zorla onlara bu gönderileri yapmak, marka algınızı olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

“e-posta

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU