Telefon
WhatsApp
Amazon'da kullanabileceğiniz reklam modelleri
Amazon'da kullanabileceğiniz reklam modelleri

Amazon, dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biri ve bu nedenle de Amazon reklamları, Amazon’da satış yapan işletmelerin geri dönüşümlerini artırmaları için oldukça önemli. Amazon reklamları, farklı şekillerde kullanılabiliyor. Bu reklamlardan yararlanmak, Amazon üzerindeki satışlarınızı artırmanıza da önemli şekilde yardımcı olur.

Amazon reklamlarını kullanabilmek için Amazon’da bir mağaza açmanız gerekir. İdeaSoft müşterileri, e-ticaret sitelerindeki ürünleri kolay ve hızlı bir şekilde Amazon mağazalarına entegre edebilmekteler. Amazon’da mağaza açmak ve ürünlerinizi listelemek hakkında bilgi almak isterseniz “Amazonda Satış Yapmak İçin Mağaza Açma Rehberi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Neden Amazon reklamlarını kullanmalısınız?

Amazon üzerinde binlerce satıcı firmanın yer alması, bu platformdaki rekabeti ciddi anlamda artırıyor. Rekabetin böylesin yoğun olduğu bir alanda, ürünlerinizin keşfedilmesi bir hayli zor olacaktır. Tüketicilerin sizin ürünlerinizi görebilmeleri için ciddi aramalar yapmaları gerekeceği gibi fiyat ve mağazanın güvenilirliği gibi unsurlar da satışlarınıza doğrudan etki edecektir.

Rakip firmaların önüne geçmek, marka ve ürün bilinirliğini artırmak için Amazon’un kendi içindeki reklam modellerini kullanmanız gerekecektir. Aksi taktirde organik olarak elde edeceğiniz satış oranları beklentilerinizi karşılamayabilir.

Amazon reklamları sayesinde ürünlerinizi öne çıkartabilir, Amazon mağazanız trafik çekebilir ve yaptığınız satışları artırarak, mağazanızın bilinirliğini de artırabilirsiniz.

Amazon reklamları nelerdir?

Amazon’un kendi platformu içerisinde yer alan farklı reklam modelleri bulunuyor. Bu reklam modellerini kendiniz için avantajlı bir hale getirebilir ve özellikle güvendiğiniz ve satış potansiyeli olan ürünlerinizi öne çıkartmak için kullanabilirsiniz.

Her reklam platformunda olduğu gibi Amazon reklamları da belli bir bütçe gerektireceği için Amazon’da reklam vermeyi planlıyorsanız, reklam bütçenizi de buna göre düzenlemeniz ve planlamanız gerekir.

Sponsorlu Ürünler

Amazon’daki popüler reklam modellerinden biri Sponsorlu Ürünler’dir. Markalar otomatik ya da manuel olarak tüketicilere ulaşmak ve ürünlerini öne çıkartmak için bu reklam modelini yıllardır kullanmaktalar.

Bu reklam modelinde belirlediğiniz kriterlere, anahtar kelimelerinize ve negatif anahtar kelimelerinize göre bir ürün odağında reklam kampanyaları hazırlarsınız ve kullanıcıların yaptıkları arama sorgularına göre bu reklamlar arama sonuçlarında listelenir. Adwords reklamlarındakine benzer bir mantığı olan Sponsorlu Ürünler reklamlarında ürüne, kategoriye ve ilgi alanına göre de hedeflemeler yapılabilmekte. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi arama sonuçlarındaki ilk iki seçenek Sponsorlu Ürünlerdir ve listenin 3. sırasında da organik olarak sıralanan ürün yer alıyor.

Sponsorlu Marka Programları

Eski adı “Headline Search Ads” olan bu reklam modeli geçtiğimiz Eylül ayında Sponsorlu Marka Programları olarak isimlendirildi. Bu reklam modeli Sponsorlu Ürünler’den farklı olarak sayfanın en başında ve altında reklamlarınızın görünmesini sağlıyor.

Yine Sponsorlu Ürünlerden farklı olarak, bu reklam modelinde Banner alanı olarak görünen yerdeki alt başlığı kendiniz düzenleyebildiğiniz gibi yan yana 3 farklı ürünü de öne çıkartabiliyorsunuz.

Bu reklam modelinde de anahtar kelime odağında hedeflemeler yapılabilir. Bu reklamların bir diğer avantajı da Amazon üzerindeki özel olarak hazırladığınız bir sayfaya yönlendirmeler yapabildiğiniz gibi doğrudan Amazon mağazanızın sayfasına da yönlendirmeler yapabiliyorsunuz.

Amazon Demand Site Platform (DSP Platform)

Amazon’un kendi kitlesine daha iyi ulaşılmasını ve farklı uygulamalar üzerinde de reklam gösterilmesini sağlayan DSP Platformu, özellikle büyük markalar için daha etkili bir reklam modeli. Markasınız duyurmak ve marka bilinirliğini artırmak isteyen firmalar bu platform üzerinden farkı içeriklere özel reklamlar hazırlayabilmekteler. Bu platformun desteklediği reklam formatlarını şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Mobil banner reklamları
  • Video
  • Mobil uygulama içi reklamlar
  • Masaüstü reklamlar
  • Mobildeki web görünüm reklamları

Bu reklam modellerinden yararlanarak, reklam içeriklerinizi farklı platformlar üzerinde göstererek, Amazon’un farklı hedef kitlelerine ulaşarak marka bilinirliğinizi daha da artırabilirsiniz.

Bu platform, video reklamlarına erişim sağladığı için rakiplerinizin önüne çok daha etkili bir şekilde geçebilirsiniz. Tabii ki bu reklam formatı standart Amazon reklamı olmadığı için doğrudan satış odaklı değil, daha çok marka bilinirliğini artırmaya yönelik bir reklam olarak değerlendirilmelidir.

ÜCRETSİZ BİLGİ FORMU